În weekend, începe semifinala Dinamo – Volei Alba-Blaj *Ştachetă ridicată şi speranţe în „Mica Romă”!
După ce a realizat o performanţă extraordinară pentru un club înfiinţat în urmă cu 3 ani, Volei Alba-Blaj se pregăteşte de cele mai importante dueluri din tânăra-i existenţă, semifinala cu Dinamo Bucureşti. Pătrunsă în „careul de aşi” al întrecerii naţionale de volei feminin, echipa din „Mica Romă” are-n faţă semifinalele competiţiei interne, unde adversar va fi aureolata formaţie Dinamo (22 de titluri), vicecampioana României, participantă în Champions League, recent finalistă a Cupei României (2-3 în ultimul act, cu Ştiinţa Bacău). Cu obiectivul atins, accederea între primele 4 şi sigură de calificarea în Europa, gruparea blăjeană îşi încearcă şansa, în rol de „buturugă mică”. Penultimul act se desfăşoară în sistemul „cel mai bun din 5 partide”, primele două meciuri la Bucureşti (vineri, 28 martie şi sâmbătă, 29 martie, de la ora 19.00), următoarele două în Sala „Timotei Cipariu” (miercuri, 2 aprilie şi joi, 3 aprilie) şi dacă, mai e nevoie, decisivul, în capitală duminică, 6 aprilie.
*”N-avem nimic de pierdut, ne jucăm şansa”, afirmă Sergiu Ştefănescu.
Cu un palmares negativ împotriva bucureştencelor, ce le-au învins în 4 rânduri în această stagiune (dublu 3-2 în campionat, 3-0 la Blaj şi 3-1, în cupă), trupa sârbului Branko Gajic speră să producă surpriza deşi au în faţă „coşmarul” numit Dinamo. „Ne jucăm şansele, câte sunt, în aceste prime două meciuri, pe care le abordăm cu speranţă şi determinare. Am realizat până în prezent o performanţă onorantă pentru Blaj, ne-am calificat în «Final Four», dar jucăm pentru o medalie. Avem valoare, există determinare şi sperăm să ne ridicăm la înălţimea momentului. Ştim că Dinamo reprezintă o forţă, dar noi n-avem nimic de pierdut şi numai de câştigat în aceste dispute cu o grupare de tradiţie şi calibru”, a declarat Sergiu Ştefănescu, preşedintele Volei Alba-Blaj.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață