Tineri din Blaj, cercetați pentru furt calificat. Unul a fost REȚINUT de polițiști, altul a fugit din țară. Cum procedau cei doi
Tineri din Blaj, cercetați pentru furt calificat. Unul a fost REȚINUT de polițiști, altul a fugit din țară. Cum procedau cei doi
Un tânăr în vârstă de 18 ani, din Blaj, a fost reținut de polițiști pentru furt calificat, după ce ar fi pătruns în mai multe locuințe din Valea Lungă din care ar fi sustras bunuri, bijuterii și bani. La săvârșirea faptei a participat un alt bărbat, în vârstă de 27 de ani care a părăsit țara.
Citește și: Femeie de 44 de ani, din Alba Iulia, cercetată de polițiști pentru furt: Ar fi sustras produse din mai multe magazine din oraș
Potrivit IPJ Alba, la data de 4 februarie 2025, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 18 ani, din Blaj, bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Polițiștii au fost sesizați, prin 112, la data de 27 ianuarie 2025, de către o femeie de 61 de ani, din municipiul Mediaș, cu privire la faptul că persoane necunoscute ar fi pătruns în imobilul pe care aceasta îl deține, în localitatea Valea Lungă.
Echipa operativă care s-a deplasat la fața locului a constatat că, în perioada 18 – 27 ianuarie 2025, persoane necunoscute ar fi pătruns în locuință, prin forțarea unui geam tip termopan, de unde ar fi sustras mai multe bijuterii.
Totodată, din interiorul altor două imobile nelocuite, situate în aceeași localitate, ar fi fost sustrase un telefon mobil și suma de 2.200 de euro.
În urma activităților desfășurate, polițiștii au identificat doi bărbați, în vârstă de 18, respectiv 27 de ani, ambii din municipiul Blaj, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Bărbatul de 27 de ani nu s-ar afla pe teritoriul României, în prezent. Polițiștii desfășoară activități specifice în vederea depistării acestuia și dispunerii măsurilor legale.
Prejudiciul a fost recuperat în mare parte.
În cursul zilei de azi, 5 februarie 2025, tânărul de 18 ani va fi prezentat procurorului de caz, pentru a fi dispuse măsurile legale.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Autoturism blocat în șanț pe Vârful Bihor: Intervenție de urgență a jandarmilor de la Postul Montan Arieșeni
VIDEO | Autoturism blocat în șanț pe Vârful Bihor: Intervenție de urgență a jandarmilor de la Postul Montan Arieșeni Duminică, 9 martie 2025, în jurul orei 19:00, un apel la numărul unic de urgență 112 semnala faptul că pe Vârful Bihor, în zona eolienelor, un autoturism a derapat în șanț și nu mai poate continua […]