Rămâi conectat

Ştirea zilei

90 de persoane din Alba înșelate de o femeie care a întocmit contracte de creditare, folosindu-se de documente false. Prejudiciul de 200.000 de lei

Ziarul Unirea

Publicat

în

URS Construct

90 de persoane din Alba înșelate de o femeie care a întocmit contracte de creditare, folosindu-se de documente false. Prejudiciul de 200.000 de lei

Polițiștii din Alba au reținut o femeie care este cercetată pentru înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată. Aceasta ar fi înșelat 90 de persoane pe numele cărora ar fi întocmit contracte de creditare, folosindu-se de documente false. Prejudiciul a fost estimat la 200.000 de lei.

La data de 27 februarie 2020, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au făcut două percheziții, pe raza comunei Galda de Jos, la imobilele deținute de o femeie, de 52 de ani, care este cercetată pentru înșelăciune și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

În sarcina acesteia s-a reținut faptul că, în perioada 2015 – 2019, în calitate de angajată a unei societăți de credit, ar fi indus și menținut în eroare un număr de 90 de persoane, din comuna Galda de Jos, cu ocazia întocmirii unor contracte de creditare financiară. Mai mult, femeia s-ar fi folosit de documente întocmite în fals, în vederea aprobării dosarelor de credit, însușindu-și în acest fel suma de 200.000 de lei.

Cu ocazia perchezițiilor efectuate, polițiștii au ridicat documente care vor fi folosite pentru probarea activității infracționale.

Totodată, au fost puse în executare 3 mandate de aducere, iar față de femeia de 52 de ani a fost luată măsura reținerii, pentru o perioadă de 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de azi, 28 februarie, să fie prezentată în fața magistraților din cadrul Parchetului de pe Lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Accident GRAV pe autostrada A1, Sebeș-Orăștie. O persoană primește îngrijiri medicale după ce un autocamion cu lemne s-a răsturnat. Trafic restricționat

Lucian Daramus

Publicat

în

Accident GRAV pe autostrada A1, Sebeș-Orăștie. O persoană primește îngrijiri medicale după ce un autocamion cu lemne s-a răsturnat. Trafic restricționat Detașamentul de pompieri Sebeș a intervenit joi, 13 februarie 2025, în jurul orei 21.30, pentru prim ajutor medical la un accident rutier produs pe autostrada A1, sensul de mers Sebeș – Orăștie. În accident […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea