PSD Alba - Alegeri Locale 2024

AUR - Alegeri Locale 2024

CSO Cugir handbal feminin 26Echipele junioarelor IV şi V ale Clubului Orășenesc Cugir (CSO) au câștigat turneul amical de handbal feminin, disputat  recent în Sala Sporturilor aparținând Școlii Gimnaziale „Dominic Stanca” Orăștie.

La competiție au participat trei cluburi sportive: CSO Cugir (antrenor prof. Micu Romulus), CSM Dacia Orăștie 2010 (antrenor prof. Dorin Stroia) și CSO Retezatul Hațeg (antrenor: prof. De Valerio Benvenuto), fiecare club alinând câte o echipă la fiecare grupă de vârstă din competiție, junioare IV și junioare V. Tinerele handbaliste cugirene au obținut 3 victorii, două dintre ele obținute de către cele mai mici sportive (junioare 5), împotriva CSO Retezatul Hațeg și CSM Dacia Orăștie 2010 și o victorie pentru junioarele IV împotriva formației CSO Retezatul Hațeg.

Jucătoarele antrenate de prof. Micu Romulus și-au respectat blazonul şi au urcvat pe prima treaptă a podiumului competiției.

Rezultate – turneul amical de handbal Orăștie – junioare V:

CSO Cugir – CSO Retezatul Hațeg  15-2 (8-1)

CSO Cugir – CSM Dacia Orăștie 2010 – 19-1 (10-0).

La această grupă de vârstă, handbalistele de la poalele Drăganei nu au avut emoții, sportivele impunându-se în ambele meciuri disputate la diferențe foarte mari de scor, 13 goluri diferență în primul meci și 18 goluri diferență în cel de-al doilea meci al turneului. De amintit că în ultimul meci cel cu gazdele competiției, Dacia Orăștie, tabela de scor indica la pauză scorul de 10-0, sportivele din Orăștie fiind la începutul drumului în lumea handbalului, secția de handbal fiind înființată în luna februarie. În cele două meciuri disputate junioarele V CSO Cugir au înscris un total de 34 de goluri, plasa porții cugirene fiind perforată doar în 3 rânduri.

La această grupă de vârstă a junioarelor V, CSO Cugir a oferit și golgheterele competiției, astfel: Daria Cibian (9 goluri), Mara Olinovici (7 goluri) și Denisa Fleșeriu (7 goluri).

CSM Dacia Orăștie 2010 – CSO Retezatul Hațeg  3-8 (0-3).

Clasament turneul amical de handbal Orăștie –Junioare V:  1.CSO Cugir – 2 victorii (2 meciuri); 2. CSO Retezatul Hațeg 1 victorie, 1 înfrângere (2 meciuri),  3.CSM Dacia Orăștie 2010 – 0 victorii, 2 înfrângeri (2 meciuri).

Rezultate – turneul amical de handbal Orăștie – junioare IV.

La categoria de vârstă rezervată junioarelor IV s-a disputat un singur meci, cel dintre junioare IV CSO Cugir și junioare IV ale clubului CSO Retezatul Hațeg.

Victoria le-a revenit cugirencelor care s-au impus la sfârșitul celor 20 de minute de joc, cu scorul de 11-6. Meciul a fost unul echilibrat doar în prima repriză, la finalul căreia tabela indica o diferență de doar un gol în favoarea handbalistelor din Cugir, scor 4-3. Elevele antrenate de Micu Romulus s-au trezit după pauză  și au controlat partida până la finalul ei, golgheterele seriei fiind oferite tot de echipa câștigătoare (CSO Cugir) în persoana Karinei Roman (4 goluri) și Cătălina Ursa (3 goluri). De menționat faptul că tehnicianul cugirean a rulat toate jucătoarele avute la dispoziție.

Clasament turneul amical de handbal Orăștie –Junioare IV: 1.CSO Cugir, 2.CSO Retezatul Hațeg, 3. CSM Dacia Orăștie 2010.

Foto, text: Sorin GIURCĂ

[nggallery id=2187]

Liga 4 | Scorul campionatului, la Blaj: Daniel Tătar, antrenor, dar și… jucător

Liga 4 | Scorul campionatului, la Blaj Virtual campioană a Ligii 4 din Alba, CIL Blaj a mai stabilit un record stagional: scorul campionatului. Partida CIL Blaj – CS Zlatna, uvertura rundei a 26-a, s-a încheiat cu scorul de 13-0 (5-0) în favoarea amfitrionilor, vineri seară, pe Stadionul „CIL-Veza”. Șușu a marcat patru goluri, iar […]