Nicolae Ciucă - 2024

Aiudeanul Andrei Rațiu (26 de ani), fundașul dreapta de la Rayo Vallecano și al echipei reprezentative a României, a marcat primul spu gol în La Liga, în partida Rayo Vallecano – Osasuna, cu un șut excelent de la marginea careului.

Fundașul originar din Alba și-a trecut în cont primul gol de când evoluează în La Liga, în cele 15 meciuri pe care le-a jucat.

YouTube video

Era minutul 66, iar tabela indica scorul de 1-1, după ce Garcia deschisese scorul pentru Osasuna în minutul 27, iar Mumin a egalat imediat după pauză.

Chavarria a avansat în partea stângă și a scos mingea chiar în marginea careului, unde Andrei Rațiu aștepta. „Sonic” s-a îndreptat hotărât spre valon și l-a lovit puternic cu „latul”.

Mingea s-a dus la conțul scurt, la semi-înălțime, și a scuturat plasa porții apărate de Herrera. Portarul a plonjat, dar forța imprimată în șut de Rațiu nu i-a dat nicio șansă acestuia. În minutul 90+5, Unai Lopez a înscris pentru 3-1, dând startul petrecerii pe Campo de Futbol de Vallecas.