Rămâi conectat

Actualitate

Vaccinare anti-Covid: Două doze de ser nu furnizează suficienţi anticorpi neutralizanţi împotriva tulpinii Omicron. STUDIU

Ziarul Unirea

Publicat

în

Vaccinare anti-Covid: Două doze de ser nu furnizează suficienţi anticorpi neutralizanţi împotriva tulpinii Omicron. STUDIU

Cercetătorii de la Universitatea din Oxford au descoperit că două doze de vaccin anti-coronavirus nu furnizează suficienţi anticorpi neutralizanţi împotriva variantei Omicron a Covid-19, ceea ce indică faptul că este posibil să se înregistreze o creştere a numărului de infecţii şi la persoanele vaccinate.

Cercetătorii de la Universitatea din Oxford au publicat luni rezultatele unui studiu, încă nerevizuit, în cadrul căruia au analizat probe de sânge de la participanţii care au primit două doze de vaccin AstraZeneca-Oxford sau Pfizer-BioNTech, într-un studiu amplu care analizează combinarea vaccinurilor, conform Reuters.

Rezultatele vin la o zi după ce premierul britanic Boris Johnson a avertizat că două vaccinuri nu vor fi suficiente pentru a face faţă Omicron. Aceasta după ce săptămâna trecută de agenţia de sănătate din Marea Britanie a precizat că a treia doză restabileşte semnificativ protecţia împotriva noii variante.

Studiul de la Oxford a precizat că nu există deocamdată dovezi că nivelul mai scăzut de anticorpi ar putea duce la un risc mai mare de boală severă, spitalizare sau deces la cei care au primit două doze de vaccin.

„Aceste date sunt importante, dar reprezintă doar o parte a tabloului. Ele se referă doar la anticorpii neutralizanţi după a doua doză, dar nu ne spun nimic despre imunitatea celulară, care va fi de asemenea testată”, a declarat Matthew Snape, profesor la Oxford şi coautor al lucrării.

Sursa: adevarul.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Declarația unică 2025: Ghid complet pentru depunerea impozitelor și contribuțiilor sociale, termene limită și modalități de plată

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Declarația unică 2025: Ghid complet pentru depunerea impozitelor și contribuțiilor sociale, termene limită și modalități de plată Începând cu anul 2025, persoanele fizice care realizează venituri trebuie să depună Declarația Unică pentru impozitele și contribuțiile sociale datorate pe anul anterior. Această obligație vizează atât angajații, cât și persoanele care obțin venituri din activități independente, chirii […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea