Vacanţă de vis pentru elevii din Livezile
Ce-nseamnă să fii om. Acesta e titlul unei poezii (tradus aproximativ, de alţii) scrise de Kipling. Nu ne propunem să facem vreo apreciere ori vreo analiză literară a poeziei, ci pur şi simplu să relatăm despre faptul că am descoperit… un om. Nu o persoană, un Om.
Zilele trecute 43 de copii şi trei cadre didactice ai şcolii din Livezile (printre care ne aflăm şi noi), au beneficiat de o excursie tip sejur la Bucureşti, sponsorizată de către deputatul Corneliu Olar (cazare la casa de oaspeţi, demi-pensiune, vizită la Zoo, plimbare cu vaporaşul pe Lacul Herăstrău, vizită la Palatul Parlamentului) şi de către Primărie (transport cu autocar de 4 stele). Desigur, cu această ocazie copiii, cu ochi mari şi uimiţi au „bifat” în plus, pe rând: supermall-ul AFI Cotroceni, skatepark-ul din Herăstrău, plimbarea cu metroul, plimbarea în Grădina Cişmigiu, primirea la Ministerul Educaţiei şi întâlnirea cu doamna Oana Badea – ministru secretar de stat şi cu domnul Daniel Funeriu – ministru al Educaţiei şi Sportului, vizita în Parcul Sportiv Dinamo, vizita la TVR şi întâlnirea cu staruri tv – Gabriel Giurgiu, Cristi Tabără, Adelin Petrişor, Andreea Pora, Carmen Şerban – precum şi joaca de-a prezentatorii şi poza cu marele fotbalist Gică Hagi, toate… într-o zi şi două jumătăţi! În celelalte două jumătăţi de zi copiii au călătorit şi au „trecut în contul personal”: Valea Oltului, Autostrada A1 Piteşti – Bucureşti, Transfăgărăşanul, barajul şi lacul de acumulare de la Vidraru, Bâlea Lac – pe o furtună şi o ploaie îngrozitoare de Sf. Ilie.
Acum, drept recunoştinţă, am putea zice aşa: „Mulţumim din adâncul inimii domnului deputat Olar şi din tot sufletul domnului primar pentru…”, dar ar suna fals ca un cânt de trompetă comunistă, spartă. Socotim deci mai potrivit să chemăm pe domnul primar să se bucure alături de noi, de bucuria din ochii copiilor, obţinută atât de uşor cu puţinii bani publici cheltuiţi pentru ei. Pentru omul Corneliu Olar, care din ce are ca BUN PERSONAL împarte copiilor defavorizaţi, … stimă şi admiraţie. „Lasă să deie, că are de unde, că-i bogat!” Aşa zicea cineva, cu răutate, deunăzi. Dar oare câţi oameni cu bani din ţara asta fac ce face el? „Da, că-ş faşe campanie pântru alejeri!” Bine, dar la casa de oaspeţi de la Săftica sunt găzduiţi peste o mie de copii într-un an, şi aproape jumătate sunt din Gorj, Vaslui, Iaşi, adică DIN AFARA COLEGIULUI ELECTORAL, cum or să-l voteze părinţii acelor copii?!
Nu, Corneliu Olar face ceea ce ne-a învăţat Cristos pe noi toţi să facem dar rar facem, şi anume, cu modestie şi bunătate el împarte cu cei care au avut mai puţin noroc în viaţă. Am văzut şi trăit aceste fapte. Am dormit în camera şi în patul lui de la „Ambasada Moţilor” în timp ce el dormea peste şosea, la hotel cu 120 de lei camera…
Da, Corneliu Olar, eşti un deputat model, un domn, dar mai presus de toate, eşti răspunsul la întrebarea: „Ce-nseamnă să fii Om?” Ei bine, pentru asta îţi mulţumim.
prof. Lucian MARIAN
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie