Actualitate

Va fi vaccinarea obligatorie în România? Ministrul Sănătății: „Din punctul meu de vedere nu va fi, ar trebui lucrat mai mult pe informare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Va fi vaccinarea obligatorie în România? Ministrul Sănătății: „Din punctul meu de vedere nu va fi, ar trebui lucrat mai mult pe informare”

Alexandru Rafila, ministrul sănătății, a transmis duminică seară, la Antena 3, că vaccinarea împotriva COVID nu va deveni obligatorie în România. „Nu cred că este potrivită, cel puţin în ţara noastră”, a punctat medicul, precizând că trebuie lucrat mai mult pe partea de informare.

Rafila a atras atenția că tot mai multe dovezi de la spitale din România susțin că 9 din 10 persoane care sunt la ATI sau care mor sunt nevaccinate.

„Aşa cum nu este documentat faptul, de exemplu, că arbidolul ar avea vreun efect, nu există niciun articol, unul în lume, care să arate să arbidolul ar putea să aibă efect favorabil asupra infecţiei cu noul coronavirus, tot aşa există dovezi zi de zi pe care le am de la mine de la spital, de la celelalte spitale din România, care îmi arată că 9 din 10 persoane care sunt la terapie intensivă sau care decedează sunt nevaccinate. E clar că dacă 9 din 10 sunt grav sau mor înseamnă că vaccinul are un efect. Ăsta e lucru demonstrabil”, a spus ministrul Rafila.

Astfel, medicul Rafila recomandă mai ales persoanelor vulnerabile să se vaccineze.

„Sunt şi foarte multe articole ştiinţifice în acest sens şi în mod evident în această conjunctură eu recomand vaccinarea foarte serios, mai ales persoanelor care sunt din categoriile la risc. Adică ce categorii? Cele care ar putea să facă complicații datorită vârstei, datorită altor boli pe care le au”, a declarat Rafila.

Întrebat dacă vaccinarea va fi obligatorie în România, Alexandru Rafila a răspuns: „din punctul meu de vedere nu va fi obligatorie”.

Ministrul sănătății a amintit și de situația Italiei, cea mai afectată la începutul pandemiei, când spitalele erau pline, iar oamenii care nu mai aveau loc au murit acasă, precizând că asta nu ar mai trebui „să se întâmple în secolul XXI”.

„Această opţiune legată de vaccinare pentru a preveni sufocarea sistemului de sănătate şi pentru a preveni foarte multe decese, pentru că practic cazul-şcoală a fost în nordul Italiei în 2020, când s-au îmbolnăvit foarte mulţi vârstnici, au umplut spitalele, restul care nu au mai avut loc au murit acasă. Lucrul ăsta nu ar mai trebui să se întâmple în secolul XXI şi din cauza asta vaccinarea o recomand cu tărie”, a spus ministrul Rafila.

Ministrul e de părere că vaccinarea obligatorie „nu este potrivită”, cel puțin nu în România, ci ar trebui lucrat mai mult pe informare.

Sursa: libertatea.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

PENSII 2026 | Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții

Ioana Oprean

Publicat

în

Vârsta de pensionare pentru femei crește din iulie 2026. Cine se poate pensiona mai devreme și în ce condiții Vârsta de pensionare pentru femei crește începând din iulie 2026, potrivit noilor prevederi din legislația pensiilor. Modificările prevăd o creștere graduală a vârstei standard de retragere din activitate, până la atingerea pragului de 65 de ani, […]

Citește mai mult

Actualitate

Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]

Citește mai mult

Actualitate

Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.

Bogdan Ilea

Publicat

în

Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]

Citește mai mult