O treime din tavanul sălii de sport și bucăți mari din tavanele a trei săli de clasă s-au desprins, la o școală din Alba
O treime din tavanul sălii de sport și bucăți mari din tavanele a trei săli de clasă, de la Liceului Tehnologic ”Ștefan Manciulea” din Blaj, s-au desprins, din cauza infiltrațiilor și stării avansate de degradare. Conducerea IȘJ Alba s-a deplasat la fața locului pentru verificări și rezolvarea situației.
Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean (IȘJ) Alba au transmis, la solicitarea ziaruluiunirea.ro, că bucăți din tavanele unor săli de clasă și de sport s-au desprins.
”În dimineața zilei de 9 mai, din cauza ploilor și umezelii înfiltrate în trei clase de la etajul I, au început să se desprindă bucăți mari din tavanul claselor respective. În dimineața zilei de 10 mai a căzut 1/3 din tavanul sălii de sport a liceului, din cauza faptului că sistemul de susținere a lambriului era în stare avansată de degradare”, potrivit IȘJ Alba.
Reprezentanții Liceului Tehnologic ”Ștefan Manciulea” din Blaj au declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX, că nicio persoană nu a fost rănită.
”A căzut (n.r. tavanul), ieri, da. Nu a fost nicio persoană rănită”, au spus reprezentanții Liceului Tehnologic ”Ștefan Manciulea” din Blaj.
La ora transmiterii acestei știri, directorul instituției de învățământ se afla într-o ședință și nu a putut fi contactat.
Situația a fost comunicată și Ministerului Educației Naționale, iar informarea a fost trimisă și ziaruluiunirea.ro.
UPDATE IȘJ Alba:
”- în dimineața zilei de 09.05.2018, datorită ploilor și umezelii înfiltrate în 3 clase de la etajul I, au început să se desprindă bucăți mari din tavanul claselor respective;
– în dimineața zilei de 10.05.2018 a căzut o 1/3 din tavanul sălii de sport a liceului, datorită faptului că sistemul de susținere a lambriului era în stare avansată de degradare.
În momentul prăbușirii unei părți din tavan, în sala de sport nu era nici o persoană.
Menționăm faptul că sala de sport a fost închisă de o periodă de timp pentru a preveni astfel de situații, iar directorul unității de învățământ a solicitat primăriei Blaj în repetate rânduri, remedierea situației, lucru care nu s-a întâmplat până la aceasta dată.
Ca urmare a celor menționate mai sus, conducerea unității de învățământ a sesizat imediat proprietarul clădirii , Mitropolia Română Unită cu Roma Greco- Catolică Blaj, Primăria Blaj și Inspectoratul Școlar Județean Alba.
Astăzi, 11.05.2018, conducerea Inspectoratului Școlar Județean Alba s-a deplasat la fața locului pentru a discuta măsurile care urmează să fie luate, în vederea rezolvării urgente a situației.
Tot în cursul zilei de astăzi va avea loc o întîlnire între reprezentanți ai Mitropoliei Greco-Catolice, Primăriei Blaj și conducerii unității de învățământ.
Vă vom anunța în privința măsurilor care vor fi luate , astfel ca procesul instructiv-educativ să fie desfășurat în siguranță”, a anunțat IȘJ Alba, la solicitarea ziaruluiunirea.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României