SURSE: Al 4-lea caz de infectare cu COVID-19 în ALBA: Un bărbat din Ciuruleasa, confirmat pozitiv cu noul coronavirus
În județul Alba s-a înregistrat cel de-al 4-lea caz confirmat de COVID-19, au precizat surse pentru ziarulunirea.ro. Este vorba despre un bărbat din comuna Ciuruleasa care fusese internat la Secția de boli infecțioase.
Soția bărbatului este în izolare și așteaptă rezultatul testului pentru coronavirus. Nici bărbatul nici soția nu au fost peste hotare.
În Alba mai sunt trei cazuri confirmate cu coronavirus după cum urmează:
Primul caz este cel al unei femei de 36 de ani, aflată în carantină, revenită recent din străinătate, care a fost internată la secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba Iulia. Se pare că acest caz este vindecat.
Al doilea caz este cel al unei alte femei, angajată a unei instituţii din Alba Iulia, care a participat, împreună cu alţi doi colegi, la o activitate de serviciu, unde a intrat în contact cu un bărbat confirmat ulterior cu coronavirus. Femeia este asimptomatică şi din acest motiv urmează tratament în izolare la domiciliu.
Cel de-al treilea caz este cel al bărbatului de 60 de ani care a fost confirmat pozitiv în timp ce se afla în secţia ATI a Spitalului Judeţean de Urgenţă, unde a suferit o intervenţie chirurgicală. Bărbatul s-a prezentat vineri dimineaţă la UPU, dar din cauză că era o persoană cunoscută cu probleme respiratorii, a fost trimis la secţia de infecţioase, iar acolo a fost testat, dar şi starea de sănătate a acestuia s-a înrăutăţit între timp. Rezultatul testului, a fost anunţat sâmbătă seara: pozitiv. Bărbatul se află pe secția special amenajată pentru a primi pacientii infectaţi cu coronavirus, dar în zilele următoare va fi trimis la spitalul din Blaj, desemnat unitate sanitară suport.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
INCENDIU la un autoturism în Cistei: Intervin pompierii din Blaj cu o autospecială Un incendiu a izbucnit duminică noaptea la un autoturism în Cistei. Intervin pompierii din Blaj cu o autospecială. Citește și: Doi oameni ai străzii, judecați pentru incendiul care a distrus sala „1 Mai” din Alba Iulia Garda de intervenție Blaj intervine cu […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie