ȘTIREA TA/ Cetățenii din Ocnișoara întreabă: ”Drumul nostru se va pietrui vreodată?”
Suntem un grup de locuitori ai localității Ocnișoara, comuna Lopadea Nouă. Ocnisoara, cândva o localitate populată și pitorească, acum este uitată de Dumnezeu și autoritățile județene. În timp, satul s-a depopulat din cauza lipsei locurilor de muncă și mai ales a căilor de acces către sat.
Tinerii au plecat, iar acum s-ar întoarce de la oraș unde viața este tot mai grea. Însă nu există mijloace de transport în comun, iar singura cale de acces, adică drumul comunal ce leagă Ocnișoara de Ciuguzel – Lopadea Noua este într-o stare deplorabilă, practic nu se poate circula cu mijloace auto, decât riscând distrugerea acestora.
Cu ceva timp în urmă (iunie 2009) în sat a fost un caz de deces, deoarece ambulanţa nu a putut ajunge în sat, iar bolnavul a fost transportat cu căruţa până în localitatea Ciuguzel unde aştepta ambulanţa, însă căruţa a ajuns… prea târziu.
Avem copii de școală care merg pe jos până în Ciuguzel 4-5 km dus și 4-5 km întors. Sunt oameni în vârstă care au nevoie de alimente și medicamente și parcurg tot pe jos aceste distanțe. Nu se poate așa ceva în 2013!!!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
VIDEO ȘTIREA TA | Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului
Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului În timp ce mai multe localități din Alba sunt de zile bune fără apă potabilă după raționalizarea consumului de către operatorul APA CTTA Alba, la Alba Iulia continuă risipa. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari