Publicitate electorală| Alin Stanciu: Alba Iulia, un oraș verde, prietenos cu bicicliștii – proiect din programul PSD
Amenajarea unui sistem integrat de piste pentru bicicliști este un proiect prioritar din programul PSD pentru Primăria Alba Iulia, astfel încât oamenii să fie încurajați să își lase mașina acasă, contribuind astfel la descongestionarea traficului și la reducerea poluării.
În ultimii ani, la Alba Iulia, au fost amenajate piste pentru bicicliști, dar nu a fost gândit niciodată un sistem integrat – un proiect cu trasee pentru bicicliști legate între ele, astfel încât oamenii să poată parcurge cu bicicleta, în cele mai bune condiții, distanțe mai lungi.
Albaiulienii nu au fost, astfel, încurajați să folosească bicicleta pentru a merge la serviciu, la cumpărături sau pentru rezolvarea problemelor din viața de zi cu zi, deși fondurile europene pentru astfel de proiecte au fost mereu o sursă de finanțare.
Un sistem integrat de piste pentru bicicliști trebuie inclus, în mod obligatoriu, în noul plan urbanistic general al municipiului.
Proiectul meu și al echipei echipei de consilieri locali PSD cuprinde:
– Realizarea unei rețele integrale de piste pentru bicicliști, prin unirea celor existente și construirea altora noi, care să facă legătura între toate cartierele municipiului Alba Iulia, inclusiv cu cele marginale: Bărăbanț, Pâclișa, Oarda și Micești;
– Pentru asigurarea continuității pistelor în tot orașul, în zonele în care spațiul nu permite construirea altora noi, se vor realiza benzi delimitate pentru biciclete pe partea carosabilă;
– Implementarea sistemului de bike-sharing (serviciu în care bicicletele sunt puse la dispoziția oamenilor pentru utilizare), cu cel puțin 7 stații, pentru reducerea poluării, creșterea accesibilității acestui mod de deplasare și descongestionarea traficului;
– Iluminarea corespunzătoare a tuturor pistelor pentru siguranța în trafic și amplasarea de rastele în zonele aglomerate.
Utilizarea bicicletei ca mijloc de transport are multiple beneficii, iar proiectul nostru ”Alba Iulia, un oraș verde, prietenos cu bicicliștii” are ca termen de realizare patru ani, fondurile europene fiind surse posibile de finanțare.
Alin Stanciu,
Candidatul Partidului Social Democrat pentru Primăria municipiului Alba Iulia
Pentru un oraș prosper!
Comandat de PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – Organizația Județeană Alba
EXECUTAT de SC UNIREA PRES SRL portal online https://ziarulunirea.ro
CUI mandatar financiar județean 21200019
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare Astăzi, 22 iulie 2024, a fost semnat contractul de finanțare al proiectului care prevede construirea rețelei de canalizare în satul Dumitra din comuna Sântimbru, a anunțat Ioan Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru. Citește și: FOTO | Două stații de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie