Primele amicale din presezon ale divizionarelor terțe din Alba: Înfrângeri pentru Metalurgistul Cugir și CS Ocna Mureș

Metalurgistul Cugir și CS Ocna Mureș au pornit amicalele

Sâmbătă 23 iulie au avut loc primele meciuri amicale disputate în presezon de echipe de Liga 3 din Alba.

Au fost angrenate în jocuri de verificare Metalurgistul Cugir și CS Ocna Mureș, primele formații din Alba de la al treilea nivel competițional care au început pregătirile în vederea sezonului 2022-2023. Metalurgistul Cugir a jucat pe teren propriu cu Industria Galda de Jos, vicecampioana Ligii 4 Alba, iar CS Ocna Mureș s-a deplasat în județul Mureș pentru duelul amical cu Unirea Ungheni, grupare de asemenea din Liga 3. Ambele echipe de Liga 3 din Alba au suferit înfrângeri.

*Metalurgistul Cugir – Industria Galda de Jos 2-3 (1-2)

Au marcat: Șaucă (40), M. Domșa (66), respectiv An. David (18), S. Szekely (33 – penalty), Baghiu (58).

Metalurgistul Cugir (antrenor principal Lucian Itu): Jisa – S. Itu, Vlădia, Dohotariu, Șuteu, M. Udrea, Boldea, Șaucă, Cocan, Selagea, D. Avram (Perjeriu, Vitinha, P. Păcurar, I. Grozav, Al. Rus, Topor, M. Domșa, Neagu)

Industria Galda de Jos (antrenor principal Doru Oancea): Negrușa – Samoilă, S. Szekely, Potopea, Puha, Oniche, Vlad, Baghiu, Buligă, Cioară, An. David (Răducanu, D. Ianc, Ivașcu, Schiau, Medrea, Giorgiu, S. Mureșan, Moșneag – ACS Crăciunel)

De luni 25 iulie Metalurgistul Cugir se va afla în cantonament pe plan local.

*Unirea Ungheni – CS Ocna Mureș 3-0 (1-0)

Au marcat: Petra (13), Astafei (60), Fl. Istrate (83).

Gazdele au ratat și un penalty în prima repriză (a parat portarul M. Țăranu).

Staff-ul tehnic al ocnamureșenilor, condus de antrenorul Dan Roman, procedează în această perioadă la o selecție amplă, în vederea cristalizării unui lot competitiv, în meciul de la Ungheni fiind utilizați peste 20 de jucători.

În partida de la Ungheni s-au folosit mai mulți jucători aflați în probe la echipă sub forma a trei echipe în care echipierii au jucat 30 sau 45 minute.

Echipa 1: M. Țăranu – Duda (Viitorul Cluj), Cimpoieșu, Creț, Al. Kiraly, Al. Giurgiu, Socaci, Ognean, Coman, Goronea, Ceaca
Echipa 2: M. Țăranu – Duda, Cimpoiesu, Bucșa (Victoria Viișoara), Cl. Coltor, Guț, Paleoca. Giurgiu/Socaci,  Soos (junior 2004, Academica Transilvania Târgu Mureș), Dioșan, Ceaca/Ognean
Echipa 3: Cădar – Al. Țăranu, Șerbănescu (Viitorul Cluj), Cl. Coltor, Al. Kiraly, Cioargă, Oprinca, Sângeorzan (junior 2004, Academica Transilvania Târgu Mureș), Ognean, Creț, Coman
”A fost o primă repriză dominată de echipa noastră, cu un raport de ocazii 6-2 in favoarea noastră. Un joc bun al echipei noastre în special în primele 60 de minute, până am făcut schimbări majore în echipă, cu multe ocazii de gol ratate de jucătorii noștri”, au transmis oficialii clubului ocnamureșean.