Olimpia Braşov – CSU Alba Iulia 65-85 *A 12-a victorie stagională în meciul finalului de sezon
CSU Alba Iulia a câştigat ultima partidă din acest an, în deplasare cu Olimpia Braşov, scor 85-65 (29-20, 15-19, 18-10, 23-16), meci contând pentru etapa a 15-a a Ligii Naţionale de baschet feminin.
Partida nu a fost simplă, precum părea inițial, cel puțin în prima sa parte, studentele conducând la pauza mare la numai 5 puncte diferență 44-39. În sfertul al treilea însă, elevele lui Miroslav Popov s-au distanțat decisiv și înaintea ultimelor 10 minute avantajul era unul liniștitor, 62-49. A fost, până la urmă, așa cum se anticipa, un nou succes împotriva Olimpiei Brașov, al 14-lea, din tot atâtea jocuri disputate.
Formaţia din Cetatea Marii Uniri încheie anul 2014 pe locul al treilea pe prima scenă, cu 27 de puncte, survenite din 12 victorii şi 3 înfrângeri, la egalitate cu ICIM Arad.
„‘În final am reușit o victorie lejeră, dar nu a fost chiar ușor, chiar dacă am preluat conducerea cu câteva puncte chiar de la debut și în cea mai mare parte a partidei am făcut un joc bun. Am avut și momente mai puțin bune, în care am ratat nepermis, chiar de sub panou, însă am și înscris de câteva ori surprinzător de la 3 puncte. Sunt foarte mulțumit că toate jucătoarele au arătat astăzi mare dorință de victorie și de asemenea, sunt foarte fericit că jucătoarele introduse din postura de rezerve au făcut o figură foarte frumoasă. Mă bucur că am reușit să terminăm anul în primele patru echipe din campionat, acolo cred că ne și este locul, sunt mulțumit de ceea ce s-a reușit în această primă parte a sezonului și sper să continuăm la fel de bine și în anul următor”, a precizat antrenorul Miroslav Popov.
Urmează vacanţa, primul joc fiind programat în 7 ianuarie 2015, acasă, cu Universitatea Cluj.
*Agunbiade și Kuster – câte un „double-double”!
În acest sezon, studentele lui Miroslav Popov s-au întrecut în “double-double”, în total echipierele de la CSU adunând 17 asemenea reușite. Wumi Agunbiade și Jessica Kuster au bifat la Brașov o astfel de realizare. În ierarhia albaiuliană, Kuster are 8 „double-double”, fiind urmată de colega sa Agunbiade, cu 7. Au mai punctat Valencia McFarland şi L’Oreal Joy Price – câte un „double-double”
Pentru CSU Alba Iulia au înscris: Jessica Kuster – 21 (și 13 recuperări), Wumi Agunbiade – 18 puncte (și 11 recuperări), L’Oreal Price – 15, Dora Ardelean – 9, Marta Fodor – 8, Valencia McFarland – 8, Milica Deura – 6.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României