Marian Guț (Unirea Alba Iulia) revine la CS Ocna Mureș! ”Soda dragă” a renunțat la Borșoi, al 10-lea jucător plecat
CS Ocna Mureș a reușit o nouă mutare extrem de importantă în contextul luptei pentru evitarea retrogradării, readucându-l acasă pe Marian Guț, polivalentul jucător ce a evoluat în tur la conjudețeana Unirea Alba Iulia.
“A fost dorința mea să mă întorc acasă, pentru a putea fi mai aproape de familie! Încă este o perioada foarte confuză din toate punctele de vedere, cauzată de pandemie, și am decis că e mai bine să revin acum și nu în vară când expira contractul. Să joc pe «Cetate», pentru Unirea Alba Iulia, a fost un vis de-al meu de când eram copil, le mulțumesc tuturor celor care au avut încredere în mine!! Concluzia, cu un ochi plâng, pentru despărțirea de Unirea, și cu unul râd, întrucât mă întorc la «Soda», echipa mea de suflet”, a explicat Guț.
Fotbalistul în vârstă de 26 de ani a fost titular în toamnă la gruparea “alb-negrilor”, unde a ajuns în 2019, după ce echipa ocnamureșană a retrogradat din Liga a 3-a, acesta marcând un gol în prima parte a campionatului, în partida de pe “Cetate”, cu Sticla Arieșul Turda, câștigată de “alb-negri”, scor 2-1.
Originar din orașul salin, unde a deslușit tainele fotbalului, Marian Guț reprezintă prototipul jucătorului ideal pentru un antrenor, prin polivalență, și este a 6-a achiziție reușită de CS Ocna Mureș în pauza competițională (Frențiu, Haiduc, Cioară, Tocu – Industria Galda, G. Goronea – CSO Cugir).
Acesta este “omul bun la toate” și poate acoperi mai multe posturi în formula gândită de Gabriel Cotoară, antrenor ce are mai multe opțiuni tactice: fundaș dreapta, apărător central, mijlocaș lateral sau în fața defensivei. Drept urmare, “Soda dragă” a renunțat la fundașul Zoltan Borșoi, ce reprezintă a 10-a plecare din efectivul turului, după P. Man, Al. Dumitru, Trifan, Vaidasigan, Coltor, Busuioc, Csegoldi, B. Cristea, Șumblea.
De asemenea africanul Joel Lamah (27 de ani, component al naționalei statului Guineea, fost la Victoria Cluj până vara trecută) a lăsat o impresie bună la pregătire, iar oficialii divizionarei terțe vor să demareze formațitățile pentru obținerea dreptului de muncă și înregimentării, în Cluj fiind înregistrat ca fotbalist amator.
“Soda dragă” va susține sâmbătă, 30 ianuarie, primele teste ale anului, pe terenul sintetic din baza “Dan Anca” din Cluj-Napoca, sub forma unui triunghiular, la ora prânzului, la care mai participă Viitorul Cluj (juniori) și Sticla Arieșul Turda, deși se vehicula și perspectiva descinderii în Valea Domanului pentru un test cu divizionara secundă CSM Reșița. În acest context precizăm că Unirea Alba Iulia a stabilit ordinea dublei de verificare cu CS Hunedoara, primul acasă, în 6 februarie, al doilea, în deplasare, lângă furnale, în 13 februarie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 11 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani