Liga 4, final de tur: CIL Blaj – eșec la Săsciori, remiză tensionată la Unirea, Vama Seacă – scor cu „lanterna”, Daia bate la Șugag!
Surprize majore în ultima rundă a turului Ligii 4: CIL Blaj a pierdut la Săsciori, Spicul Daia s-a impus la Șugag, iar în „curbă” s-a înregistrat o remiză tensionată. Golgheter este Romică David (Performanța) – cu 20 de reușite, din cele 31 ale propriei echipe, atacantul marcând mai mult decât ultimele două clasate
Demn de remarcat este faptul că dintre primele 8 clasate a câștigat în această rundă numai Viitorul Vama Seacă ce a urcat în apropierea podiumului
Viitorul Vama Seacă a făcut scor cu „lanterna roșie” și a urcat pe poziția a 4-a, cu 21 de puncte, podiumul fiind ocupat de Industria Galda – 34 de puncte (campioana primei părți a stagiunii), Viitorul Sântimbru – 26, CIl Blaj – 24.
În continuarea se poziționează Performanța Ighiu și CS Zlatna – cu 21 de puncte, Voința Stremț – 20, Inter Unirea și Kinder Teiuș – cu 17, Emergia Săsciori – cu 12
Pe ultimele 3 poziții sunt Hidromecanica Șugag – 12 puncte, GT Sport Alba Iulia – 11 și Cuprirom Abrud – 6.
Etapa a 14-a (prima a returului, probabil, 11-12 martie 2023): GT Sport Alba Iulia – Spicul Daia Română (în tur, 1-0), Energia Săsciori – CS Zlatna (2-3), Viitorul Vama Seacă – Industria Galda de Jos (0-2), Hidromecanica Șugag – Cuprirom Abrud (2-3), Inter Unirea – Kinder Taiuș (3-4), Voința Stremț – CIL Blaj (3-5), Performanța Ighiu – Viitorul Sântimbru (0-2).
*Hidromecanica Șugag – Spicul Daia Română 1-3 (1-2). Într-o rundă a surprizelor, dăienii, ce veneau după două incuccese (0-14 golaveraj), au dat lovitura în fieful unei formații ce avea 7 puncte în ultimele 3 confruntări. Elevii lui Ionuț Neag se simt mai bine pe terenuri străine, unde au luat 8 din cele 12 puncte (acasă, o singură victorie din 7 meciuri)!
*Inter Unirea – Viitorul Sântimbru 0-0. Partidă tensionată, cu Helerea (Inter) – eliminat în minutul 88. A treia remiză la rând pentru interiști, ce au solicitat două lovituri de pedeapsă, în vreme ce vizitatorii au acuzat presiunea pusă de oficialii gazdă pe brigada de arbitri (proteste, intrat în teren etc). Trupa lui Bicheși încheie pe locul secund, după 8 jocuri fără eșec (4 victorii și tot atâtea remize)
*Viitorul Vama Seacă – Cuprirom Abrud 7-0 (3-0). “Mândria” comunei Hopârta încheie turul cu o noul victorie categorică, al treilea succes la rând. “Lanterna roșie” are 12 partide fără succes, cu doar 3 puncte acumulate, 3 înfrângeri succesive și 4 jocuri fără gol marcat.
*Energia Săsciori – CIL Blaj 4-2 (2-0). Surpriza rundei s-a produs pe Valea Sebeșului, unde gazdele au condus la un moment dat cu 4-0! Istoria finalului de tur de anul trecut se repetă și blăjenii au suferit un nou eșec greu de digerat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României