Nicolae Ciucă - 2024

Liga 3, CSU Alba Iulia – Unirea Dej 4-2 (2-2) | Studenții, la doua victorie stagională, după un meci spectaculos și dublă Mihalcea

PSD - Alegeri Prezidențiale 2024

CSU Alba Iulia a câștigat cu Unirea Dej, scor 3-2, pe Stadionul „Pielarul” din Sebeș, într-un meci contând pentru etapa a 4-a din eșalonul terț. O confruntare cu răsturnări de situații, în care studenții au trecut prin toate stările posibile după ce au condus cu 2-0 și au fost egalați în prima repriză. Eroul echipei lui Alin Minteuan a fost Vlad Mihalcea, intrat în prima repriză, după accidentarea lui Gavrilă, care și-a trecut în cont o dublă decisivă în actul secund.

Start perfect de confruntare pentru universitari, care s-au distanțat la 2-0 prin reușitele semnate de Banyoi (17, după pasă peste apărare Gavrilă) și Tamaș (21, reluare din pasa lui Banyoi). Gazdele s-au jucat cu ocaziile, dar s-au trezit egalați, în loc să conducă la o diferență confortabilă. Vizitatorii nu s-au resemnat și au reușit să egaleze, punctând An. Pop (30, la un corner) și S. Călugăr (40, penalty, după un henț Niakate). S-a intrat cu egalitate la pauză, Pauletti a avut o intervenție senzațională în care a evitat un neverosimil 2-3 (în minutul 62), iar în minutul 66, Mihalcea, fostul elev al lui Falub la Gloria Bistrița, a transformat un penalty (faultat Tamaș). Vizitatorii au rămas în inferioritate (Uțiu a primit cartonaș roșu în minutul 72), iar studenții au mai punctat în prelungiri prin același Mihalcea (90+3, șut în vinclu de la marginea careului), pentru a doua victorie stagională

CSU: Paulleti – Kilyen/ cpt., Niakate, R. Popa, Țica, Gavrilă, Dat, B. Minteuan, Culda, Banyoi, Tamaș; rezerve Mociu, Szijj, D. Milchiș, Lazăr, Dinu, Gâțan, E. Vlad, Mihalcea, Sucitu. Antrenor Alin Minteuan.

Unirea Dej: R. Pop – Mar, Șoptirean, Martinovici/ cpt., Anchidin, Uțiu, Moraru, Pojar, A. Pop, S. Călugăr, Ciobanu; rezerve Csapo, Șuteu, Zanc, Neacșu, T. Mureșan, Calo, D. Mureșan, Georgiu, Popovici. Antrenor Adrian Falub.

Duel interesant între vecinele de clasament. Fosta divizionară secundă este pregătită de Adrian Falub, antrenor ce-i va avea printre oponenți pe foștii săi elevi de la Gloria Bistrița (Dat, Sucitu, Banyoi, Mihalcea sau Mociu, în sfaff-ul gazdelor fiind și Aurelian Băbuțan, cu care a colaborat sezoanele anterioare). Universitarii vin după remiza albă de la Blaj, iar dejenii au repurtat etapa anterioară primul succes (4-0 cu ACSM Codlea), după două eșecuri consecutive. Albaiulienii pot conta și pe ivorianul Niakate, a cărui situație a fost rezolvată în această săptămână

Arbitri Eniko Kopriva Biro (Carei), K. Toth (Petrești), P. Irina (Oradea), rezervă N. Miclășiu (Sibiu) Observatori L. Szanto (Tg. Mureș), G. Stoicovici (Timișoara)

CSM Unirea Alba Iulia – ACS Mediaș, derby-ul Seriei 7, pe „Cetate”! CIL Blaj, joc intern cu ACS Tg. Mureș, deplasări pentru Metalurgistul Cugir și CSU Alba Iulia

CSM Unirea Alba Iulia – ACS Mediaș, derby-ul Seriei 7, pe „Cetate”! CIL Blaj, joc intern cu ACS Tg. Mureș, deplasări pentru Metalurgistul Cugir și CSU Alba Iulia, în runda a cincea din Liga 3 Etapa a cincea a eșalonului terț programează sâmbătă, pe „Cetate”, derby-ul Seriei 7, între primele două clasate, CSM Unirea Alba […]