Rămâi conectat

Curier Județean

ISU Alba: Activitate de distrugere a muniţiilor găsite neexplodate, în poligonul de tragere din garnizoana Micești. Recomandări pentru cetățeni

Ziarul Unirea

Publicat

în

ISU Alba: Activitate de distrugere a muniţiilor găsite neexplodate, în poligonul de tragere din garnizoana Micești. Recomandări pentru cetățeni

Miercuri, 09 august 2023, între orele 11.00 – 16.00, în Poligonul de tragere din garnizoana Micești se desfăşoară activitatea de distrugere a muniţiilor găsite neexplodate, descoperite pe teritoriul judeţului Alba.

Cu această ocazie dorim să reamintim populaţiei principalele măsuri care se aplică la descoperirea elementelor de muniţii rămase neexplodate, după cum urmează:

• se interzice atingerea muniţiilor cu mâna sau cu alte obiecte;
• se interzice lovirea sau mişcarea muniţiilor descoperite în pământ sau la suprafaţă;
• se interzice introducerea în foc a muniţiilor descoperite;
• se interzice demontarea focoaselor sau a altor părţi componente şi secţionarea acestora;
• se interzice jocul cu diferite muniţii neexplodate;
• se interzice ridicarea, transportul şi folosirea muniţiilor pentru diferite activităţi sau ornamente;
• cetăţenii care au descoperit sau au cunoştinţă despre existenţa muniţiilor neexplodate, au obligaţia anunţării autorităţilor administraţiei locale, poliţiei, inspectoratului pentru situaţii de urgenţă sau dispeceratul unic de urgenţă – 112.

Rugăm populaţia, ca în intervalul orar specificat să nu desfăşoare activităţi pe o rază mai mică de 1000 m faţă de locul desfăşurării acestor operaţiuni.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Zlătneanul Mihai Hărăguș, unul dintre eroii primei ediții „Să RUN i Trail Race”: La doar 16 ani, 37 de kilometri în 4 ore și 39 de minute

Lucian Daramus

Publicat

în

Zlătneanul Mihai Hărăguș, unul dintre eroii primei ediții „Să RUN i Trail Race”: La doar 16 ani, 37 de kilometri în 4 ore și 39 de minute Zlătneanul Mihai Hărăguș este unul dintre eroii primei ediții a competiției de alergare montană „SăRUNi Trail Race”, organizată în 29 martie 2025 de Asociația de Turism și Ecologie […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea