Intermediară în Liga 4: Limbenii Limba, victorie uriașă cu Viitorul Sântimbru | Greapcă (Energia Săsciori) – „manita”, Hidro Mecanica Șugag – succes net cu CS Ocna Mureș

Limbenii Limba a furnizat marea surpriză a etapei intermediare din Liga 4, nou-promovata reușit să câștige împotriva Viitorului Sântimbru, ocupanta locului secund. Scorul rundei a fost reușit de Energia Săsciori, 9-1 cu Fortuna Lunca Mureșului, cu o „manita” trecută în dreptul golgheterului Daniel Greapcă (5 goluri). Și CS Ocna Mureș, clasată pe treapta a treia a podiumului, a suferit un eșec drastic cu Hidromecanica Șugag.

Rezultatele etapei a 27-a:

*FC Lopadea Nouă – Viitorul Vama Seacă 1-6 (1-2).

„Lanterna roșie” continuă degringolada, pierzând toate jocurile din retur. Vizitatorii au realizat al doilea succes consecutiv cu un „set de tenis”.

*Energia Săsciori – Fortuna Lunca Mureșului 9-1 (5-0).

După primul eșec din retur (1-5 la Stremț), Energia a repurtat cel mai clar succes stagional, ce reprezintă totodată cel mai drastic eșec al campionatului pentru vizitatori. „Manita pentru Greapcă, duble Nazarie și Sava

*Limbenii Limba – Viitorul Sântimbru 2-1 (0-0).

Una dintre surprizele returului, Limbenii (goluri Al. Popa și Părău) revanșându-se după acel 0-6 la Vama Seacă din etapa anterioară. Gruparea din Galtiu a pierdut a doua oară în ultimele 3 etape.

*Performanța Ighiu – Spicul Daia Română 2-1 (1-0).

În cursă pentru locul al patrulea, ighienii (dublă Haiduc) au pus punct seriei de 4 meciuri victorioase realizată de Spicul.

*Hidro Mecanica Șugag – CS Ocna Mureș 3-0 (2-0): Salcău (15, 50), F. Budin (38). Gazdele, al doilea meci la rând adjudecat, la o diferență confortabilă, iar ocnamureșenii au înregistrat a doua înfrângere succesivă.

*Inter Unirea – CIL Blaj 0-1 (0-1).

Echipa din „Mica Romă”, deja campioană, a semnat singura victorie externă a rundei și rămâne imbatabilă. Cioancă (CIL Blaj) a văzut cartonașul roșu pe banca de rezerve.

*Adu Academy Șona – Voința Stremț  4-4 (3-3).

O partidă nebună în care gazdela au condus cu 3-0, vizitatorii au egalat până la pauză, Voința preluând conducerea. Egalarea a survenit în minutul 90+3, prin eurogolul lui I. Macarie (o dublă).

CS Zlatna – CSM Unirea 2 Alba Iulia 3-2 (2-0).

Bălșan a reușit o dublă pentru gazde, care au condus cu 3-0 până în minutul 88. CS Zlatna, la primul succes din retur în fața fanilor, a câștigat după 3 eșecuri la rând, iar „alb-negrii” sunt la al 6-lea meci consecutiv pierdut.

Etapa viitoare, sâmbătă, 18 mai, ora 13.00: CIL Blaj – Energia Săsciori (în tur, 2-2); ora 18.00: Viitorul Vama Seacă – Performanța Ighiu (0-2), Fortuna Lunca Mureșului – Adu Academy Șona (0-2), Voința Stremț – Limbenii Limba (0-4), Spicul Daia Română – Hidro Mecanica Șugag (1-5), CS Ocna Mureș – CS Zlatna (3-2), CSM Unirea Alba Iulia 2 – Inter Unirea (1-2), Viitorul Sântimbru – FC Lopadea Nouă (3-1).

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]