În 24 mai, exercițiu ISU la Ocoliș și Poșaga – Gestionarea unei situaţii de urgenţă generată de producerea de incendii la fond forestier
În baza Planului de pregătire în domeniul situaţiilor de urgenţă pe anul 2018, în data de 24 mai 2018, pe raza comunelor Ocoliș și Poșaga – limita județelor Alba și Cluj va avea loc, începând cu ora 10.00, un exerciţiu cu tema “Activitatea Inspectoratelor pentru Situaţii de Urgenţă Alba și Cluj, a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Alba, a Comitetelor Locale pentru Situaţii de Urgenţă ale Comunelor Ocoliș și Poșaga, a celorlalte instituţii responsabile în gestionarea situaţiilor de urgenţă generate de incendii la fond forestier, pe raza comunelor Ocoliș și Poșaga, limita județelor Alba și Cluj”.
– Instituția Prefectului Județul Alba;
– Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Unirea” al judeţului Alba;
– Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Avram Iancu” al judeţului Cluj;
– Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă şi Serviciile Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă Ocoliș și Poșaga;
– I.P.J. Alba;
– I.J.J. Alba;
– Salvamont Alba;
– Ocolul Silvic Aiud;
– Club Alba Off Road.
În scenariul exerciţiului, pentru îndeplinirea obiectivelor propuse, s-a prevăzut gestionarea unei situaţii de urgenţă generată de producerea de incendii la fond forestier, pe raza comunelor Ocoliș și Poșaga, limita județelor Alba și Cluj.
”Perioada de primăvară este caracteristică curăţirii terenurilor şi gospodăriilor în principal prin arderea vegetaţiei uscate de pe terenuri şi a resturilor vegetale din gospodării. Pe fondul nerespectării măsurilor de prevenire a incendiilor pe timpul efectuării acestor lucrări precum şi datorită neglijenţei unor turişti, foarte multe arderi necontrolate de pe păşuni sau din apropierea pădurilor s-au propagat la fondul forestier producând pagube însemnate”, precizează reprezentantul ISU Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României