Ştirea zilei

Hidroserv Sebeș ar putea scăpa de disponibilizări. Nu și de plecări voluntare sau pensionări de lux

Bogdan Presecan

Publicat

în

hidroservDupă ce miercuri filiala din Sebeș a companiei de stat Hidroelectrica a scăpat oficial de restructurarea anunțată printr-un comunicat remis presei de societatea  din domeniul energetic, reorganizare care presupune disponibilizarea a 150 de angajați la nivelul întregii țări, o veste bună vine și pentru cei aproape 200 de angajați ai Hidroserv Sebeș, cealaltă filială a S.C. “Hidroelectrica” S.A din județul Alba.

Societatea comerciala “Hidroserv “ Sebes S.A. are ca principal scop asigurarea de servicii de reparații și alte activități cu caracter de prestări de servicii în domeniul producerii de energie hidro.

Asta în condițiile în care sute de angajați la nivelul filialelor Hidroserv din țară urmează să fie disponibilizați începând cu 1 iulie, când compania va intra în reorganizare. Atunci, toate filialele care în prezent au personalitate juridică vor fi desființate, urmând să funcționeze în continuare ca susursale ale companiei “mamă” – Hidroserv București.

Până la sfârșitul lunii însă la Hidroserv Sebeș s-ar putea înregistra mai multe plecări “voluntare”, fiind vorba de plecări la cerere și pensionari.

Una dintre aceste pensionări ar putea fi chiar cea a directorului adjunct despre care scriam în urmă cu o săptămână ca fiind angajatul la stat cu cel mai mare salariu din județul Alba. Florin Radu, care de aproape 10 ani află în funcția de director adjunct tehnic la Hidroserv Sebeș SA, unde câștigă nu mai puțin de 11.291 lei net lunar, echivalentul a 2.500 de euro, ar putea fi una dintre plecările “voluntare”. Interesant este faptul că domnul Radu are un salariu de circa trei ori mai mare ca cel al superiorului său, directorul executiv.

Din cei circa 180 de angajați câți are în prezent filiala, în urma posibilelor plecări la cerere și pensionări, vor rămâne aproximativ 170.

Vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Florin Roman, a precizat în legătură cu situația de la Hidroserv, că în urma demersurilor făcute la Guvern, împreună cu Alexandru Bogdan – directorul  filialei din  Sebeș  și cu liderul de sindicat din cadrul societății, vizavi de strategia de reorganizare a companiei de stat, există motive întemeiate să creadă că disponibilizările, ce urmează să fie făcute odată cu reorganizarea de la 1 iulie, nu vor afecta și filiala din Sebeș.

“Astăzi am transmis o adresă la București, în urma unor discuții purtate la Guvern, in care argumentez că Hidroserv Sebes, atat timp cât este una din cele două sucursale din țară pe profit, nu trebuie afectată de disponibilizări.

Dacă în cazul Hidroelectrica reducerea costurilor nu înseamnă și desființarea filialelor, înțeleg că la Hidroserv toate filialele vor fi desființate si nu va mai rămâne decât o entitate națională. Sper ca aceste demersuri saă fie încununate de succes și nimeni să nu fie disponibilzat de la Hidroserv Sebeș după reorganizare”, a declarat vicepreședintele Consiliului Județean Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult