La a 3-a partidă consecutivă disputată în „Alba Blaj” Arena, Volei Alba Blaj a învins Știința Bacău, scor 3-0 (25-17, 25-14, 25-14), într-un meci contând pentru etapa a 9-a a Diviziei A1 la volei feminin.

Venită după decepția din grupele Ligii Campionilor, surpriza neplăcută cu Prometey Dnipro, 2-3 în fața fanilor, echipa din „Mica Romă” a câștigat lejer în 58 de minute în fața formației ce a înregistrat eșecuri pe linie și nu a luat niciun set în actuala stagiune.

În distribuția gazdelor a evoluat din nou talentata Daria Ocenic (care săptămâna trecută a debutat pe prima scenă), voleibalista de 14 ani și 4 luni fiind titulară în al 3-lea set, când a reușit două puncte.

Marți este joc în Franța, cu Volero Le Cannet, în Liga Campionilor, iar etapa viitoare , partidă acasă cu CSM Lugoj.

Volei Alba Blaj: Katarina Jović – 13 puncte, Raisa Ioan – 6, Jovana Kocić – 7, Iarina Axinte – 3, Anneclaire Ter Brugge – 9, Paula Partnoi – 9, Andra Cojocaru (l), au mai intrat Daria Ocenic – două, Lea Deak, Isidora Kockarević – unul. Antrenor Stevan Ljubičic.

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]