Volei Alba Blaj a debutat Volei Alba Blaj - CSM Lugoj cupa Romaniei 37în noul an cu o victorie clară, acasă, cu CSM Lugoj, meci contând pentru sferturile de finală ale Cupei României, scor 3-0 (25-14, 25-11, 25-11). Al doilea joc este programat în Sala „Timotei Cipariu”, joi, tot la ora 18.00, fiind o simplă formalitate.

La primul meci oficial din 2016, campioanele n-au avut nicio emoție în a-și asigura succesul, unul firesc, ținând cont de diferența netă de valoare dintre combatante. La vizitatoare au evoluat Luminița Trombițaș și Ramona Rus, ambele componente ale Blajului în anii trecuți.

Au evoluat: Ana Grbac,  Ivana Plchotova, Adina Salaoru, Ioana Nemțanu, Dubravka Djuric, Jovana Vesovic și Marina Vujovic (libero);  au mai intrat Denisa Viloiu, Anamaria Berdilă, Adriana Bobi; croata Jelena Alajbeg, Vali Rusu (n-a fost inclusă în lot Leticia Boscacci).

Echipa lui Darko Zakoc este favorită certă, jucând în faţa fanilor şi se poate spune că este deja cu un picior în “Final Four”-ul competiţiei. Conştientă că au şanse minime de accedere în semifinale, gruparea din Banat a acceptat să dispute ambele manşe în deplasare (la fel ca şi “U” Cluj cu CSM Bucureşti), formaţia din “Mica Romă” reuşind astfel să-şi decongestioneze calendarul din lunile viitoare.

[nggallery id=1497]

O nouă rundă în eșalonul terț, etapă în care în play-off, CS Universitar Alba Iulia dă piept, la Sebeș, astăzi, ora 17.00, cu Gloria Bistrița-Năsăud, liderul Seriei 9. *0-1, MIN. 7: R. BĂLAN a deschis scorul cu o lovitură de cap din 8 metri, în stânga portarului, după o centrare din stânga, din lovitură liberă. […]