FOTO-VIDEO: Iuliu Maniu, omagiat la Alba Iulia
Astăzi, 5 februarie 2013, împlinirea a 60 de ani de la trecerea în eternitate a marelui om politic Iuliu Maniu, la Alba Iulia s-a comemorat printr-un ceremonial de depuneri de coroane la statuia lui Iuliu Maniu din Piaţa din centrul oraşului ce-i poartă numele. Începând cu ora 11.30, au adus omagii marelui fruntaş ţărănist, reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene, ai partidelor politice, dar şi membri ai Fundaţiei “Alba Iulia, 1 Decembrie 1918”.
A vorbit despre impresionanta personalitate a Iuliu Maniu preşedintele PNŢCD Alba, Alin Popa: „Iuliu Maniu este un român al tuturor românilor, este un exemplu de moralitate şi un exemplu care ar trebui să fie urmat de toţi politicienii români”.
Totodată, acesta a ţinut să precizeze că soclul statuii nu face cinste oraşului Alba Iulia şi a făcut un apel la reprezentanţii primăriei, care au fost de faţă, să propună Consiliului Local să-l aducă într-o stare mai bună.
„Deşi este un moment în care ar trebui doar să îl omagiem pe Iuliu Maniu, nu pot să nu remarc soclul acesta, care nu face cinste oraşului, mai ales că este la kilometrul zero al Alba Iuliei. S-au făcut şi investit atâţia bani în alte lucruri de mai puţină importanţă, şi fără să mai spun mai multe lucruri, facem un apel la reprezentanţii primăriei, care sunt de faţă, să înştiinţeze Consiliul Local să facă bine să aducă soclul aceste statui la un stadiu în care să fie cât de cât acceptabil, mai ales că Alba Iulia este un centru istoric şi turistic din ce în ce mai important. Vine sezonul cald şi din ce în ce mai mulţi oameni din ţară vor veni în concediu, sau să viziteze Alba Iulia. Pe bună dreptate, suntem mândri de Cetatea care s-a făcut dar trebuie să nu se neglijeze nici celelalte puncte importante din istoria noastră”, a spus Alin Popa.
Au depus coroane de flori Instituţia Prefectului Alba, Consiliul Judeţean Alba, Consiliul Local Alba Iulia, Fundaţia „Alba Iulia, 1 Decembrie 1918” şi partidele politice PNŢCD, PNL şi PSD.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României