FOTO| Nou record personal pentru George, tânărul ciclist din Apuseni: 312 kilometri pedalați în puțin peste 11 ore
FOTO| Nou record personal pentru George, tânărul ciclist din Apuseni: 312 kilometri pedalați în puțin peste 11 ore
George Bursuc, un tânăr pasionat de ciclism din Țara Moților, mai exact orașul Câmpeni, a reușit weekendul trecut, să stabilească un nou record personal, depășind cei 231 kilometri într-o zi de anul trecut.
Acesta a pedalat 312 kilometri, timp de aproape 11 ore, pe traseul Câmpeni – Alba Iulia – Deva – Brad – Abrud – Gârda de Sus – Bistra – Câmpeni. Timpul petrecut pe bicicletă a fost puțin 11 ore. De asemenea de la începutul lui 2023, tânărul a făcut peste 9.000 de kilometri pe bicicletă.
„Am reușit să-mi stabilesc un nou record: 312 km pedalați singur, într-o singură zi, cu 2349 elev. și timp efectiv de pedalat 11h 34 min, pe traseul Câmpeni – Alba Iulia – Deva – Brad – Abrud – Gârda de Sus – Bistra – Câmpeni.
Mi-am bătut recordul de anul trecut de 231 km într-o zi. Pe lângă asta, am trecut de 9000 km pedalați de la începutul anului și până acum, un nou record.
Garmin-ul zice că am topit peste 6000 calorii, cântarul 1.5 kg… Bine că a ieșit și asta. Mulțumesc lui Dumnezeu că m-a ajutat să-mi îndeplinesc încă un plan! Nivelul următor, 400 km, îl fac doar cu tovarăș așa că cine e interesat poate să dea un semn”, a transmis George.
Tânărul este pasionat de ciclism încă de când era copil și participă la concursuri atât pe MTB, cât și pe cursieră, ultimul concurs fiind prima ediție a Bistrita Bike Marathon unde s-a clasat pe locul 2 la categoria sa de vârstă și pe 25 în clasamentul general.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)