FOTO: Metalurgistul Cugir – CSM Rm. Vâlcea 0-1 (0-1) | Primul eşec amical pentru formaţia de sub Drăgana
Metalurgistul Cugir a întâlnit astăzi pe CSM Rm. Vâlcea, liderul seriei secunde din liga a 2-a, într-o partidă de verificare disputată sub Drăgana, câştigată de vizitatori cu scorul de 1-0 (1-0).
Unica reuşită a fost semnată de Luduşan (7), la o gravă eroare a portarului Dragotă, ce a scăpat mingea, păcălit de noroiul din faţa buturilor. Partida a fost una echilibrată, presărată cu ocazii mari de ambele părţi. „Era pe undeva normal să şi pierdem. Cu toate acestea a fost un meci bun, cu un efort foarte mare, în condiţiile unui teren greu. La noi s-a simţi oboseala jocului de miercuri de la Hunedoara. Au fost şi lucruri bune şi lucruri negative, pe care o să le luăm în considerare, pentru a le regla„, a precizat Călin Moldovan.
*Moment de reculegere
Înaintea startului jocului s-a păstrat un moment de reculegere în memoria lui Bogdan Medrea, fostul preşedinte al oaspeţilor, decedat la numai 44 de ani. În plus jucătorii lui Alexandru Pelici au evoluat cu banderole negre.
Echipa lui Alexandru Pelici şi-a luat astfel revanşa după înfrângerea din manşa tur, când în Zăvoi, elevii lui Călin Moldovan au câştigat cu 1-0 (1-0), graţie reuşitei lui G. Goronea.
*Revanşa lui Alex
Gruparea de sub Drăgana fusese invincibilă, până astăzi, în precedentele 6 teste al iernii, înregistrând 5 victorii şi o remiză. Următorul amical va fi miercuri, la Cluj, cu Unirea Jucu, iar sâmbătă, 27 februarie, cu Şurianu Sebeş. „Un meci bun de pregătire, împotriva unei formaţii bune, agresive, care ştiam că ne poate pune probleme. Sper ca şi la Tărlungeni să avem aceeaşi atitudine şi să plecăm cu acelaşi rezultat pozitiv. Metalurgistul are şanse reale de promovare în Liga a 2-a şi îi doresc succes lui Călin Moldovan„, a precizat ex-uniristul Alexandru Pelici.
Au evoluat echipele: *Metalurgistul: Dragotă – Bold, Letan, Petricău, Huţanu – G. Goronea, Piko, M. Neagu, Iovu – Itu, I. Radu; au mai intrat Cîrstean, Tăban, Şuteu, Chelaru, D. Preda, Afrapt (au absentat Tiut, Şt. Radu, Iovănescu, Necşulescu);
*CSM Rm. Vâlcea: D. Geantă – Pîrvulescu, I. Stoica, Dumitraşcu, Vasile, Ardean, Firţulescu, Iordache, Luduşan, C. Stoica, Ştefan; au mai intrat Fildan, Neagoe, Samson, B. Geantă, Voinea, Trabalka, Piscanu, I. Marin, Bratu (Dâlbea s-a pregătit separat).
[nggallery id=1633]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)