FOTO: Doi voluntari SMURD din Alba Iulia, Cosmin Beloklavek și Andrei Iancu, participă la exerciţiul NATO cu profil medical Vigorous Warrior 2019
Cosmin Beloklavek (coordonator) și Andrei Iancu (voluntari medical), participă la exercitiul militar Vigorous Warrior 2109 din partea Fundației pentru SMURD.
La exerciţiul NATO cu profil medical Vigorous Warrior 2019, Alba Iulia are doi reprezentați. ”Cosmin Beloklavek (coordonator) și Andrei Iancu (voluntari medical), din Alba Iulia, participă la exercitiul militar Vigorous Warrior 2109 din partea Fundatiei pentru SMURD, lucrând atât alaturi de echipajele profesioniste de intervenție în situații de urgență, cât și în echipe mixte, alături de reprezentanți ai societății civile precum Societatea Națională de Cruce Rosie din România, Serviciul de Ajutor Maltez în România, Rescue 4×4 și Radioamatori Voluntari în Situații de Urgență”, a declarat pentru ziarulunirea.ro. George Manea, Departamentul pentru Situații de Urgență.
În cadrul exercitiului au fost mai multe locații, precum Cincu (parte terestră), Constanța (parte navală) și București (metrou). În cadrul colaborării civil-militare de la Cincu s-a evidentiat tabăra pentru sinistrați în interiorul careia au fost organizate atat punctul de prim ajutor, cât și evaluarea medicală, precum și diferite scenarii referitoare la posibilitatea de a contacta boli contagioase (ceea ce implică evaluare epidemiologică în cadrul unei zone izolate).
Vigorous Warrior 19 se desfășoară în perioada 1-15 aprilie și participă aproximativ 2.000 de militari și voluntari civili (800 militari străni, 850 militari români, 50 voluntari străini, 300 reprezentanți DSU și IGSU).
[nggallery id=6982]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața”
Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața” Alin Sântea, un tânăr din Tărtăria, comuna Săliștea, a realizat primul tatuaj în urmă cu mai bine de 10 ani, folosindu-se de un aparat improvizat şi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 21 de ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani