După 7 beri și 8 cocktail-uri un șofer din Alba a plecat către casă, la volan: A ajuns într-un șanț și apoi pe mana polițiștilor
După 7 beri și 8 cocktail-uri un șofer din Alba a plecat către casă, la volan: A ajuns într-un șanț și apoi pe mana polițiștilor
Un bărbat din Alba a fost trimis în judecată de magistrații Judecătoriei Blaj pentru săvârşirea infracţiunilor de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanțe.
La data de 14 septembrie, dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Blaj, iar motivarea a fost făcută publică pe portalul rejust.ro.
Din verificările efectuate s-a stabilit faptul că în data de 06.08.2022, în intervalul orar 06:45-06:51 inculpatul, aflându-se sub influența alcoolului, a condus autovehiculul marca Opel Corsa, pe str. Pacii și nu a adaptat viteza de deplasare pe un sector de drum în curbă la stânga. Acesta a pierdut controlul asupra autoturismului și a părăsit partea carosabilă, intrând în șanțul din partea dreaptă a sensului său de mers.
În continuare, inculpatul a fost testat cu aparatul etilometru, rezulatul fiind o valoare 0,88mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conform buletinului de analiză toxicologică a rezultat faptul că la prima recoltare inculpatul a avut o alcoolemie de 1,73 g/l, alcool pur în sânge, iar la a doua recoltare a avut o alcoolemie de 1,64 g/l, alcool pur în sânge.
Fiind audiat, inculpatul a recunoscut și regretat comiterea faptei și a precizat în noaptea de 05.08.2022, aflându-se la o petrecere ce a avut loc la un restaurant a consumat băuturi alcoolice (7/8 sticle de bere și aproximativ 8 pahare de cocktail-uri alcoolice).
Se constată că, în cauză, nu au fost formulate cereri şi excepţii de către inculpat.
Decizia poate fi atacată cu drept de contestaţie în 3 zile de la comunicare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
48 de ani de la primul 10 olimpic al gimnasticii. 18 iulie 1976, ziua în care Nadia Comăneci a intrat in istorie
48 de ani de la primul 10 olimpic al gimnasticii. 18 iulie 1976, ziua în care Nadia Comăneci a intrat in istorie Pe 18 iulie 1976, în urmă cu 47 de ani, Nadia Comăneci intra în istoria sportului mondial şi devenea regina gimnasticii, obţinând primul 10 şi surprinzând o lume întreagă, dar şi tabela de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești