Ştirea zilei

Dumitrel și Hava – un tandem de temut. PNL a validat alte 19 candidaturi la alegerile locale

Dragoş Suciu

Publicat

în

Candidatura lui Ion Dumitrel (57 de ani) pentru președinția Consiliului județean Alba a fost validată, marți, de Biroul Politic Național (BPN) al PNL după ce a primit încrederea organizației locale.

Zemanta Related Posts ThumbnailCandidatura lui Mircea Hava pentru Primăria Alba Iulia a fost validată în 18 ianuarie.

Astfel, Ion Dumitrel va candida la fel ca și anii trecuți în tandem cu Mircea Hava la Consiliul județean Alba, respectiv la Primăria Alba Iulia.

În ultimii ani, Hava-Dumitrel s-a dovedit a fi o nucă prea tare pentru contracandidați, chiar și în condițiile în care în 2012 vechiul PNL și PSD au candidat împreună, sub egida USL.

Candidatura lui Ion Dumitrel pentru președinția Consiliului județean a fost validată cu unanimitate de voturi, vineri, de Comitetul Județean Executiv (CJEx) al Partidului Național Liberal Alba. În cadrul întrunirii Ion Dumitrel a prezentat un program politic-administrativ pentru viitorul mandat prin care a arătat că dorește să continue proiectele demarate, modernizarea spitalului, redeschiderea spitalelor din Zlatna și Ocna Mureș, demararea unor noi proiecte culturale și investiții în infrastructură.

Ion Dumitrel a câștigat, în 2012, cel de-al treilea mandat de președinte al CJ Alba, după ce a obținut cu aproximativ 3.000 de voturi mai mult decât principalul său contracandidat Teodor Atanasiu, iar Mircea Hava a câştigat al cincilea mandat, devansându-l pe principalul său contracandidat, deputatul Călin Potor cu peste 13 procente.

Surse din PNL Alba au dat asigurări că nominalizarea lui Dumitrel pentru președinția CJ Alba nu va crea o ”portiță” pentru vechii liberali în vederea negocierii unui candidat la Aiud și Sebeș. Astfel, candidații Alin Florea și Oana Badea – la Aiud, respectiv Dorin Nistor și Mihai Apolzan – la Sebeș, vor fi stabiliți în urma rezultatelor unor cercetări sociologice (sondaje de opinie).

Potrivit lui Blaga, marți, au fost validate următoarele candidaturi la primăriile municipii reședință de județ: Narcis Ionuț Sofianu — Pitești, Cătălin Flutur — Botoșani, Nicolae Florian — Giurgiu, Octavian Lupulescu — Târgu-Jiu, Marius Țepeluș — Miercurea-Ciuc, Dragoș Victor Chitic — Piatra Neamț, Cristian Niculescu — Baia Mare, Florin Titirișcă — Alexandria, Marius Arcăleanu — Vaslui, Ștefan Ion — Focșani.

De asemenea, pentru candidaturile la consiliile județene au fost validați: Ion Dumitrel — la Alba, Iustin Cionca — la Arad, Nicolae Giugea — la Dolj, Dumitru Băianu — la Giurgiu, Dan Vâlceanu — la Gorj, Mircea Man — la Maramureș, Marius Bălu — la Mehedinți, Iulian Dumitrescu — la Prahova, Cătălin Dumitru Toma — la Vrancea.

Săptămâna trecută Biroul Politic Național al PNL a validat primele 14 propuneri de candidați ai formațiunii la funcția de primar de municipiu reședință de județ și trei nominalizări la președinția unor consilii județene.

Cei 14 candidați validați sunt: Mircea Hava — Alba Iulia, Gheorghe Falcă — Arad, Dragoș Luchian — Bacău, Ștefan Boboc — Brăila, Emil Boc — Cluj Napoca, Pavel Badea — Craiova, Petru Mărginean — Deva, Nicușor Ciumacenco — Galați, Daniel Cârjan — Drobeta Turnu Severin, Marius Bodea — Iași, Andrei Voloșevici — Ploiești, Ioan Popa — Reșița, Marius Bălașa — Slatina, Nicolae Robu — Timișoara.

Pentru președinția unor consilii județene au fost validate următoarele candidaturi: Ionel Palăr — Bacău, Alin Tișe — Cluj, Eugen Pârvulescu — Teleorman.

În 2016, preşedinţii consiilor judeţene vor fi aleşi indirect prin vot secret al consilierilor judeţeni, cu majoritate simplă.

Alegerile locale ar urma să aibă loc în data de 5 iunie, urmând ca startul campaniei electorale să fie dat pe 6 mai, potrivit unor proiecte de hotărâri ale Guvernului privind alegerea autorităţilor administraţiei publice locale, puse în dezbatere de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP).

Pe aceeași temă: 

Citește și Mircea Hava, VALIDAT oficial de conducerea națională PNL, pentru candidatura la Primăria Alba Iulia

Citește și Declarația de avere a lui Ion Dumitrel, unul dintre cei mai săraci președinți de consilii județene. Ce venituri a avut în 2014

Citește și Oana Badea: Bătălia pentru Primăria Aiud se dă între PNL și PSD. Câștig detașat, sondajul l-a plasat pe candidatul PSD la mai puțin de jumătate

Citește și Hava a spus STOP controverselor: ”Dorin Nistor e candidat la Sebeș; Eu sunt președintele și eu am decis”

Citește și Mircea Hava: La Consiliul județean Alba avem candidat. E Dumitrel, nu există altă discuție

Citește și Clement Negruț (MP): Dumitrel poate nu are sânge în instalație. Dacă eram în locul lui le spuneam ”pa”

Citește și Ion Dumitrel, batjocorit de PNL? Declarația unui deputat de Alba: ”Locul tău este alături de președintele pe care știu că îl stimezi, Traian Băsescu”


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Cupru Min Abrud, contribuție în plus cu 40 milioane lei la bugetele României, în 2025. Compania, cea mai mare contribuție la bugetul judeţului Alba și locul I în Topul Naţional al Firmelor, la categoria Industrie-Întreprinderi Mari

Ioana Oprean

Publicat

în

Cupru Min Abrud, contribuție în plus cu 40 milioane lei la bugetele României, în 2025. Compania, cea mai mare contribuție la bugetul judeţului Alba și locul I în Topul Naţional al Firmelor, la categoria Industrie-Întreprinderi Mari Cupru Min Abrud a plătit la bugetele României peste 120,7 mil. lei pentru anul 2025 – cu cca. 40 […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru, printre cei 100 de români incluși în catalogul „Personalitățile anului din România”: ,,Pas cu pas, reușim să dovedim că lucrurile bune se construiesc prin oameni”

Ioana Oprean

Publicat

în

Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru, printre cei 100 de români incluși în catalogul „Personalitățile anului din România”: ,,Pas cu pas, reușim să dovedim că lucrurile bune se construiesc prin oameni” Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru, face parte din cele 100 de personalități care apar în prima ediție a albumului „Personalitățile anului din România”, al Fundației […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | „Cei mai buni dintre cei buni” – Șapte salvatori de la ISU Alba, premiați pentru excelență în Slujba Comunității. Cine sunt pompierii și paramedicii care s-au remarcat în 2025

Ioana Oprean

Publicat

în

„Cei mai buni dintre cei buni” – Șapte salvatori de la ISU Alba, premiați pentru excelență în Slujba Comunității. Cine sunt pompierii și paramedicii care s-au remarcat în 2025 Șapte salvatori de la ISU Alba au fpst premiați pentru excelență în Slujba Comunității, fiind nominalizați „cei mai buni dintre cei buni”. Este vorba de pompierii […]

Citește mai mult