Rămâi conectat

Actualitate

Cum va fi VREMEA până în 20 noiembrie. Prognoza meteo în Transilvania și la munte, pe două săptămâni

Ziarul Unirea

Publicat

în

URS Construct

vremeaAdministrația Națională de Meteorologie (ANM) a publicat, luni, prognoza meteo pentru perioada 7 – 20 noiembrie 2016, în toate regiunile țării. Regimul termic prognozat pentru următoarele două săptămâni se anunță unul variabil, în condițiile în care, după data de 8 noiembrie valorile termice vor scădea brusc în majoritatea zonelor țării, până pe 13 noiembrie când vremea se încălzește. Probabilitatea de precipitații se va menține ridicată la nivel național, în timp ce la munte se anunță ninsori.

Potrivit meteorologilor, în Transilvania, pe parcursul primei săptămâni, valorile termice vor scădea de la o zi la alta, astfel că vremea va deveni mai rece decât în mod obișnuit în această perioadă din an. În medie, temperaturile maxime se vor încadra între 3 și 8 grade, iar cele minime între 0 și 4 grade, valori mai scăzute, preponderent negative, urmând a se înregistra în diminețile de 11 și 12 noiembrie.

Începând din 13 noiembrie, temperatura aerului va fi în creștere treptată, ajungând la valori ușor peste cele normale în a doua decadă de noiembrie. Astfel, sunt estimate maxime de 8…12 grade și minime de 0…3 grade, în medie regională. Probabilitatea pentru precipitații se va menține ridicată în majoritatea zilelor din intervalul de referință și vor fi perioade în care vor fi posibile cantități de apă mai importante. Între 9-11 noiembrie se vor semnala și precipitații mixte.

La munte, vremea va intra într-un proces de răcire, astfel că în intervalul 9-12 noiembrie valorile termice se vor situa sub mediile climatologice, cu minime de—10…-5 grade și maxime de—2…3 grade. Pentru cea de-a doua săptămână se estimează o creștere treptată a temperaturilor ce vor deveni apropiate de cele normale pentru perioada din an.

Probabilitatea pentru precipitații se va menține ridicată, cu precădere în prima săptămână, când local se vor cumula cantități de apă mai însemnate. În perioada 9-11 noiembrie vor fi mai ales ninsori, iar în restul intervalului se vor semnala precipitații mixte. (C.M.)

sursa: meteoromania.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

AMENZI uriașe în 2025 pentru proprietarii de apartamente care sparg pereții și pun în pericol structura blocului: Sunt vizați și cei care refuză să facă reparații

Ziarul Unirea

Publicat

în

AMENZI uriașe în 2025 pentru proprietarii de apartamente care sparg pereții și pun în pericol structura blocului: Sunt vizați și cei care refuză să facă reparații În 2025, proprietarii de apartamente pot fi amendați cu până la 10.000 de lei dacă nu vor respecta anumite reguli. Aceștia trebuie să consulte Legea nr. 196/2018 privind înființarea, […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea