Bilanţul turului în „alb” şi „negru” pentru FC Unirea Alba Iulia

Redactia Ziarului Unirea

Deşi continuă să se chinuie din punct de vedere financiar, unica divizionară secundă din judeţ a reuşit să încheie prima parte a campionatului pe o poziţie liniştită, locul 6 în seria vestică, după un parcurs peste aşteptări. FC Unirea Alba Iulia are însă un viitor incert şi nu poate sta liniştită întrucât vor retrograda 5 echipe în Liga a 3-a (Arieşul Turda are şanse mari să se retragă). În cele ce urmează vă prezentăm statisticile turului ediţiei 2011-2012 pentru gruparea din Cetatea Marii Uniri.

Bilanţul turului
15        5        7        3        15-10        22        +1 (locul şase)
Acasă            7        3        4        0        6-2    1    3        -8 (locul nouă)
Deplasare        8        2        3        3        9-8    9     +1 (locul şase)
Cel mai slab loc: 8 (etapa a 2-a), cel mai bun – locul 3 (etapa a 10-a şi a 12-a).

lJucători utilizaţi (24): 15 meciuri – Pascal; 14 meciuri – Bumbac; 13 meciuri – Pleniceanu, Bălu, S. Mureşan; 12 meciuri – Y. Camara, Al. Giurgiu, Pecarov, M. Oprea; 10 meciuri – Potopea; 9 meciuri – G. Petcuţ, Bucurică, C. Cornea; 8 meciuri – Cl. Oara; 7 meciuri – Ciofu, M. Tănasă, D. Militaru; 6 meciuri – M. Pistol, Sg. Costea (exclus); 4 meciuri – Negură; 3 meciuri – Schuller; 2 meciuri – N. Stanciu (plecat la FC Vaslui); 1 meci – I. Stan, Lasc. Cele mai multe minute jucate: 1. Pascal – 1345 minute, 2. Bumbac – 1246 minute, 3. Pleniceanu – 1170  minute; cele mai puţine minute: 1. Lasc – 5 minute, 2. I. Stan – 90 minute, 3. Negură – 143 minute (au mai fost în lot I. Grozav, Contor, G. Croitoru, Căt. Ivaşcu şi R. Moga).
lMarcatori: 3 goluri – Bucurică (toate afară), Pecarov (două în deplasare); 2 goluri – S. Mureşan (în deplasare), un gol – N. Stanciu, Pleniceanu, Bălu (afară), Bumbac, C. Cornea (din penalty, în deplasare), G. Petcuţ, M. Tănasă.
lCartonaşe roşii: 6 (10 etape de suspendare, cele mai multe Ciofu – 3): Ciofu – 2 (etapa a 3-a şi a 13-a), Pascal (etapa 1), S. Mureşan (etapa a 4-a), Bălu (etapa a 5-a), Potopea (etapa a 13-a), C. Cornea (etapa a 14-a).
lAntrenori (etapele 1-17): Stelian Gherman – principal, Adorian Himcinschi – secund, Raul Unchiaş – cu portarii.

CSM Unirea Alba Iulia, triunghiular în Slovenia: remiză cu ND Gorica și eșec cu CSM Reșița

CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]