Bărbat de 32 de ani din Aiud, cu mandat european de arestare emis de autoritățile spaniole, depistat și reținut de polițiștii din Alba
Un bărbat din Aiud, pe numele căruia autorităţile spaniole au emis un mandat european de arestare, pentru comiterea de infracţiuni contra ordinii şi siguranţei publice, a fost depistat de poliţiştii din Alba, cu sprijinul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Poliţienească Internaţională al Poliţiei Române.
Potrivit IPJ Alba, la data de 20 iunie 2017, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţie Municipiului Aiud, sprijiniţi de poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale l-au depistat şi reţinut pe A.S.D., de 32 de ani, din Aiud, care era urmărit internaţional.
Pe numele acestuia, autorităţile judiciare spaniole au emis un mandat european de arestare, fiind bănuit de comiterea de infracţiuni contra ordinii şi siguranţei publice.
Pentru depistarea celui în cauză, poliţiştii au beneficiat de date şi informaţii suplimentare, obţinute prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Poliţienească Internaţională – Inspectoratul General al Poliţiei Române.
Bărbatul a fost prezentat autorităţii competente, respectiv Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, pentru demararea procedurilor de confirmare a mandatului european de arestare.
foto: arhiva
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Rețea de canalizare și stație de epurare în comuna Ocoliș: Proiect în valoare de peste 10,7 milioane de lei în curs de avizare
Rețea de canalizare și stație de epurare în comuna Ocoliș: Proiect în valoare de peste 10,7 milioane de lei în curs de avizare Primăria Ocoliș a solicitat Agenției pentru Protecția Mediului Alba acor de mediu pentru priuectul care vizează realizarea unei rețele de canalizare și a unei stații de epurare. Proiectul, care urmează să fie […]