Ansamblul folcloric „Câmpul Pâinii” din Vinerea, promovează valorile românești la Balkan Folk Fest 2024, de la Varna
Ansamblul folcloric „Câmpul Pâinii” din Vinerea, promovează valorile românești la Balkan Folk Fest 2024, de la Varna
În aceste zile o parte dintre membrii Ansamblului „Câmpul Pâinii” din Vinerea, promovează valorile românești prin cântecul, jocul și portul popular al zonei la ediția cu numărul 30 a Balkan Folk Fest de la Varna, Bulgaria. Evenimentul se desfășoară în perioada 25 iunie- 28 august 2024 și partică 11 ansambluri, din 6 țări.
Dansurile pe care ansamblul folcloric „Câmpul Pâinii” din Vinerea le promovează sunt dansuri mixte, dansuri ritualice, dansuri feciorești, dansuri de fete, dansuri specifice zonei folclorice pe care o reprezintă. Acompaniamentul instrumental este realizat de către taraful Centrului Cultural Cugir, atât pentru dansurile ansamblului cât și pentru soliștii vocali care însoțesc grupul pentru completarea programului artistic.
În componența ansamblului intră și grupul vocal alcătuit din toți membrii ansamblului care prezintă cântece străvechi din vatra satului Vinerea, în mod tradițional și fără acompaniament.
Din anul 2021, conducerea coregrafică a ansamblului a fost preluată de către Alin Turlea, un dansator care a crescut în sânul ansamblului și care a performat la Cluj-Napoca unde și-a completat studiile și în domeniul coregrafiei folclorice.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Bărbat de 33 de ani, din Ocna Mureș, REȚINUT de polițiști după ce și-a agresat fizic fosta concubină, provocându-i leziuni pe mai multe părți ale corpului
Bărbat de 33 de ani, din Ocna Mureș, REȚINUT de polițiști după ce și-a agresat fizic fosta concubină, provocându-i leziuni pe mai multe părți ale corpului Un bărbat de 33 de ani, din Ocna Mureș, a fost reținut de polițiști pentru comiterea infracțiunii de lovire sau alte violențe, după ce acesta și-a agresat fizic fosta […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Când urăm ”La mulți Ani de Sfânta Maria”, pe 15 august sau pe 8 septembrie?
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
Nume care se sărbătoresc de Sfânta Maria. Aproximativ 2,2 milioane de români își serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTA MARIA 2024. Urări şi felicitări pe care le poţi transmite persoanelor care îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de Sfânta Maria 2024. Ce felicitări, urări și SMS-uri le poți trimite persoanelor care își serbează onomastica
-
Curier Județeanacum 14 ore
Mănăstirile din județul Alba care își sărbătoresc hramul în 15 august: Mănăstirea Râmeț, Schitul Izvorul Poșaga și Mănăstirea Oașa
-
Sportacum 5 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă