Alegătorii din judeţul Alba care s-au prezentat la vot nu-l mai vor pe Traian Băsescu preşedinte!
Biroul Electoral de Circumscripţie Alba a anunţat ieri rezultatele finale înregistrate în judeţul nostru pentru referendumul de demitere a preşedintelui Traian Băsescu. Procentul de prezenţă la vot nu s-a modificat semnificativ faţă de cel anunţat luni, 30 iulie, ora 00.30, cel final fiind de 37,18 la sută, adică 118811 alegători dintre cei 319.530 alegători înscrişi în listele electorale. În schimb au apărut datele finale referitoare la felul în care au votat cei care au ales să se prezinte la urne. Astfel, au votat “DA” – 100873 alegători (84,90 la sută dintre participanţii la vot), iar “NU” – 16.236 de alegători (13,66 la sută). Totodată s-au înregistrat şi 1702 voturi nule (1,43 la sută) şi 0 voturi contestate.
Judeţul Alba se înscrie în ceea ce priveşte prezenţa la vot printre judeţele cele mai slabe, fapt perfect explicabil dacă se coroborează rezultatele referendumului cu rezultatele alegerilor locale din 10 iunie 2012, când Alba a fost singurul judeţ unde alegerile pentru consiliul judeţean au fost câştigate de PDL, care s-a prezentat în alegeri sub sigla propie, nu în vreo alianţă electorală. Alegătorii care atunci au creditat PDL cu încrederea lor, nu s-au răzgândit, deşi se spune că în alegerile locale nu contează atât de mult partidul, căt omul locului. La acest referendum, Traian Băsescu nu este omul locului, în schimb PDL Alba cerut membrilor şi simpatizanţilor săi să nu voteze la referendum, ceea ce, iată s-a realizat. Judeţe cu prezenţă la vot mai slabă decât judeţul Alba sunt Harghita, Covasna, Satu Mare, Maramureş, Mureş, Bistriţa Năsăud, Cluj, Arad, adică judeţe unde PDL a obţinut rezultate bune la alegerile locale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești