Accident mortal în Apuseni, provocat de un șofer beat care a fugit de la locul faptei
Un accident rutier grav s-a petrecut miercuri, în jurul orelor 23.00, pe DN 75, pe raza localității Lupsa din Munții Apuseni.
O persoană a suferit leziuni grave, după ce a fost acroșată de un autoturism al cărui conducator auto a parasit locul accidentului, informează IPJ Alba.
La fața locului au ajuns de urgență echipajul de pe o ambulanță și polițiștii rutieri.
UPDATE: Potrivit IPJ Alba, “miercuri 18 noiembrie, în jurul orelor 21.20, poliţiştii din Lupşa au fost sesizaţi cu privire la faptul că, pe marginea Drumului Naţional 75, pe raza localităţii Lupşa, se află căzut un cetăţean din comună.
în urma cercetărilor efectuate de poliţiştii deplasaţi la faţa locului a rezultat că R.V., de 57 de ani, din comuna Lupşa, în timp ce se deplasa ca şi pieton, a fost victima unui accident rutier al cărui autor a părăsit locul producerii acestuia.
Victima a fost transportată la spitalul din Cîmpeni unde, la scurt timp, a decedat.
În urma investigaţiilor efectuate de poliţişti, s-a reuşit identificarea conducătorului auto care a provocat accidentul, A.N.A., de 24 de ani, din comuna Lupşa, care era sub influenţa băuturilor alcoolice.
În urma testării lui cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,69 mg/litru alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la spitalul din Cîmpeni unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Pe numele său a fost întocmit un dosar penal în care este cercetat sub aspectul comiterii infracțiunilor de ucidere din culpă, părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia şi conducere sub influenţa alcoolului.”
foto arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari