Academia de Fotbal Optimum Alba Iulia, rezultate excelente la Turneul Campionilor 2021 de la Brașov
În cursul săptămânii trecute s-a disputat, sub Tâmpa, Turneul Campionilor 2021, competiție dedicată fotbalului juvenil și disputată în condiții de siguranță. cu respectarea normelor sanitare în vigoare. La startul turneului adresat copiilor din generațiile 2006-2014 s-au aliniat și două echipe din municipiul reședință de județ, Academia Optimum Alba Iulia – singura participantă la toate grupele de vârstă – și “GT” Sport Alba Iulia.
Optimum Alba Iulia a obținut rezultate remarcabile, după cum urmează: *locul întâi la grupa 2014; *locul al doilea după trei finale jucate, la grupele 2010-2011-2012, meciuri pierdute în fața unor adversari redutabili, Dacia Chișinău (2010 și 2012) și Kinder Brașov (2011), reușindu-se victorii împotriva reprezentantelor unor formații din prima ligă, Dinamo București și FC Voluntari.
De asemenea, GT Sport Alba Iulia, la prima prezență la o competiție națională, a participat la categoriile de vârstă 2009, 2011 și 2013, reușind două locuri patru și un loc cinci.
O mămică de campion, părinte al unui jucător de la Optimum Alba Iulia, a împărtășit câteva impresii după experiența trăită la Turneul Campionilor, idei pe care le prezentăm în cele ce urmează.
“Am trăit săptămâna aceasta, alături de copilașii noștri, niște emoții de nedescris. Doar acum am realizat ce înseamnă sportul: sunt activi, devin implicați și dedicați unui target, se automotivează și sunt învățați să facă asta de către antrenor, învață de mici cum stă treaba cu munca în echipă, descoperă disciplina și puterea unei echipe și își canalizează atenția spre a construi ceva pe o structură solidă, învățând cu responsabilitate că rezultate frumoase se obțin doar muncind. Îi felicit și mă înclin în fața părinților care sunt alături (dar alături, pe bune, nu doar declarativ) de copiii lor ÎN SPORT, la toate competițiile, care sunt alături de ei acolo unde trebuie, care îi îndeamnă să se ridice de pe canapea și care investesc emoție, timp și bani și nu în ultimul rând, susținere necondiționată. Îi felicit pe toți cei care sprijină sportul și desfășurarea oricăror competiții, fie că sunt persoane fizice, sponsori, reprezentanți sau conducători ai instituțiilor municipale sau județene. Și nu în ultimul rând, îmi scot pălăria în fața antrenorilor și staff-ului acestui club, mic la stat, mare la sfat, care pe lângă munca extraordinară și-au asumat responsabilitatea de părinți ai unor copii instituționalizați, îi ghidează și îi sprijină fără să aștepte nimic în schimb„
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3