Firma Bulbucan din Cugir şi-a dublat contractele cu nemţii
Puţină lume cunoaşte faptul că SC „Bulbucan” SRL Cugir, unul dintre agenţii economici de prestigiu ai oraşului are de mai bine de cinci ani o relaţie contractuală importantă, menită să confirme, dacă mai era nevoie, valoarea de prestigiu a tehnicii de la poalele Drăganei.
Pe lângă o serie de produse de mecanică fină pe care firma le fabrica pentru diverşi parteneri din Europa, S.C. „Bulbucan” realizează cu succes maşinile de fabricat caiete pentru şcolari, fiind unica firmă din Europa care a reuşit să creeze acest complex produs în stare finită care execută 30 de caiete pe minut. Potrivit managerului societăţii, ing. Liviu Bulbucan, concernul german Kugler -Womako & ECH WILL care a comandat produsul a intrat până în prezent în posesia a 20 de maşini fabricate la Cugir realizate la standardele cerute de partener, cifra de afaceri a societăţii crescând considerabil. „Recent, la Cugir au fost semnat un contract ce prevede dublarea numărului de produse, asigurarea din partea partenerilor a noi utilaje pentru dezvoltarea capacităţilor de producţie şi angajarea de personal, cu precădere din rândul tinerilor cu calificare profesională şi care nu au locuri de muncă”, a precizat Liviu Bulbucan.
Managerul unităţii a mai declarat că în perioada următoare vor avea loc negocieri cu o firmă americană pentru realizarea la Cugir a unei maşini similare cu cea fabricată pentru nemţi. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României