Parte din Spitalul Cugir, renovat din donaţii
Azi, conducerea Spitalului Orăşenesc Cugir a inaugurat patru saloane care au fost modernizate şi dotate ca urmare a donaţiilor făcute de locuitorii Cugirului. Este vorba de două saloane din cadrul secţiei de Pediatrie şi două saloane ale secţiei de Ginecologie
Inaugurarea a fost făcută de managerul spiatalului Cristian Simu în prezenţa primarului Adrian Teban, a viceprimarului Rodica Florea şi a subprefectului Cornel Murg. Au mai participat la eveniment consilierul judeţean Mihai Nicuşor şi consilierii locali Emil Muntean, Aurel Păştină, Mircea Trifan, precum şi personalul medical al unităţii.
Lucrările pentru reabilitarea acestor spaţii au demarat în urmă cu o lună şi au presupus recompartimentarea şi înlocuirea uşilor, geamurilor, pardoselii, amenajarea de grupuri sanitare,precum şi finisaje pentru asigurarea funcţionalităţii spaţiilor destinate pacienţilor. Investiţia a fost posibilă în urma organizării de către USL Cugir , a unui spectacol caritabil – „Dau şi eu pentru spitalul meu”, prin care au fost strânse fonduri de 6.627 lei, cărora li s-au adăugat 1.000 de euro din partea unei firme, precum şi diferite sponsosorizări în materiale de construcţii.
Primarul Cugirului Adrian Teban a declarat că investiţia realizată din banii cetăţenilor completează eforturile administraţiei locale de modernizare şi dotare a unităţii medicale din oraş. „Sunt mulţumit că am reuşit să demonstrăm că împreună putem schimba în bine soarta acestei unităţi medicale de care depinde sănătatea noastră, a tuturor cugirenilor. Spitalul Orăşenesc Cugir nu este al primăriei, nici al direcţiei de Sănătate Publică, ci este al oamenilor din oraş. Este mesajul pe care am dorit să-l transmitem prin actiunea caritabilă pe care am organizat-o şi care a făcut posibilă această investiţie pe care am inaugurat-o astăzi.”a mai spus edilul cugirean
La rândul său subprefectul Cornel Murg a apreciat demersul de la Cugir ca un exemplu că se poate ca prin mobilizarea autorităţilor şi a cetăţenilor să se dea o faţă nouă unităţilor medicale şi activităţilor care se desfăşoară în cadrul acestora.”În ceea ce mă priveşte voi continua să susţin unitatea medicală din Cugir şi nu numai, ci şi din celelalte localităţi ale judeţului, mai cu seamă acolo unde spitalele au fost închise. Vom încerca să le redeschidem şi să redăm accesul oamenilor la serviciile medicale de care au atâta nevoie”(N.I.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba Sâmbătă, 20 iulie 2024, la 81 de ani de la nașterea scriitorului Adrian Păunescu, Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba își propun să-l readucă în atenția publică, printr-un moment omagial. Citește și: 19 iulie 2024 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României