Nicolae Ciucă - 2024

ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0) | „Roș-albaștrii”, remiză externă, după un meci nebun! Surpriză furnizată de echipa lui Lucian Itu

PSD - Alegeri Prezidențiale 2024

ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0), „roș-albaștrii”, remiză externă, după un meci nebun! Surpriză furnizată de echipa lui Lucian Itu

Metalurgistul Cugir a furnizat o uriașă surpriză, remizând în deplasare cu ACS Mediaș, scor 2-2 (0-0), după un act secund spectaculos, cu răsturnări de scor de la 0-1, la 2-1 și 2-2 în minutul 84, reușită semnată de Sebastian Itu, fiul antrenorului oaspeților.

Un punct meritat ținând cont de aspectul jocului, pentru vizitatori”, care au avut prim-planul mai bine de o oră de joc, însă au încasat două goluri în câteva minute. ACS Mediaș a întors rezultatul, rămâne imbatabilă, dar a înregistrat a patra remiză consecutivă. Vizitatorii au luat primul punct extern al stagiunii, încurcând teribil planurile ocupantei locului secund

O primă repriză curajoasă a „roș-albaștrilor”, care și-au ținut la respect oponenții, medieșenii netrimițând niciun șut pe spațiul porții lui Herlea. Ba mai mult, cea mai mare ocazie a fost ratată de Bura (19), incredibil, reluare alături din careul mic, la o centrare de pe stânga. Prestația bună a vizitatorilor a dat roade, iar căpitanul Șaucă a deschis scorul cu un șut din careu (52), a doua etapă la rând în care înscrie. Noian (57) a avut o oportunitate excelentă, după ce l-a driblat pe Herlea, dar a fost blocat de Codrea (excelentă improvizația în apărare). Egalarea a survenit la un corner, când celălalt căpitan, Cr. Avram a înscris (65), iar peste două minute Ursu a profitat de o neatenție în defensiva adversă și a adus avantajul de partea gazdelor. După aceste lovituri primite într-un interval scurt de timp, cugirenii nu au cedat și au egalat în minutul 84, reluare din apropiere S. Itu (fiul antrenorului cugirean), la o lovitură liberă executată de P. Păcurar. Finalul a fost incendiar, iar la ultima fază oaspeții au ratat un contraatac în superioritate numerică prin M. Domșa! După încheierea jocului, după un diferend verbal cu Herlea, Tineiu (ACS Mediaș) a primt cartonașul roșu.

*Revoluția lui Itu

Eșecul din partida lui CSU Alba Iulia și problemele majore din defensivă, dar și accidentările, au dus la o revoluție în unsprezecele de start al vizitatorilor, Lucian Itu înlocuind 5 dintre titulari (Bârlădeanu, Tăban, V. Popa – ambi indisponibili, Hăprianu și M. Domșa, unii nefiind incluși în lot). În locul acestora au intrat Herlea, R. Păcurar, M. Codrea (la primul meci din actuala stagiune, reprofilat fundaș central!), Șaucă și Goronea. O distribuție care a cuprins 4 jucători under, între care și portarul Ianis Herlea, la 16 ani și jumătat

Cele două combatante s-au duelat în iulie, în turul inaugural al Cupei României, cugirenii impunându-se după prelungiri, scor 4-1. Metalurgistul Cugir, o umbră a echipei din sezoanele anterioare, suferă în partea inferioară a ierarhiei, cu două victorii doar.

Arbitri N. Kemeneș, D. Lar (ambii Baia Mare), Cr. Mureșan (Cavnic) Observatori M. Chioran (Cluj-Napoca) I. Lupșa (Timișoara)

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FOTO | Cros pentru doi elevi de la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia: Calificări la etapa națională

Cezar Lancrajan

FOTO | Cros pentru doi elevi de la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia: Calificări la etapa națională Doi elevi de la Liceul cu Program Sportiv din Alba Iulia s-au calificat la etapa națională în urma etapei județene. Vințan Codrin și Cristea Alexandra își continuă drumul spre podiumul final. Citește și: FOTO | Activități dedicate […]