15 august 2024 | Zilele comunei Vințu de Jos: Parada portului popular, nunta de aur și spectacole. PROGRAM
15 august 2024 | Zilele comunei Vințu de Jos: Parada portului popular, nunta de aur și spectacole. PROGRAM
Joi, 15 august 2024, în comuna Vințu de Jos, la fel ca în fiecare an, cu ocazia zilei comunei și de Sfânta Maria Mare, primăria din localitate organizează Festivalul folcloric “Mărie, dragă Mărie”, un moment de dublă sărbătoare pentru comunitatea locală.
Începând cu ora 13.00, va avea loc parada portului popular, după care locuitorii comunei și toți cei care iubesc muzica populară sunt așteptați să petreacă în parcul din centrul comunei alături de invitați.
PROGRAM
13.00- Parada portului popular
13.30- Te deum
14.00- Nunta de aur
14.15- Spectacol folcloric
21.30- Spectacol muzică ușoară
22.30- Foc de artificii
Artiștii care vor urca pe scenă
– Cătălin Hașa
– Denisa și Nicușor Balu & Contrast Band
– Iustina Șpan
– Mirela Baba
– Felix Galan
– Tudor Limbean
– Mirela Merlaș, Cătălin Noja și Ardelean Music
Muzică ușoară
– Cristian Alexievici Band
Evenimentul va fi prezentat de Felicia Colda.
Evenimentul este organizat de Primăria Vințu de Jos și Consiliul Local al comunei Vințu de Jos.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Restaurarea Bisericii Evanghelice din Câlnic: Un moment de mândrie pentru comunitate și patrimoniul național. La eveniment a fost prezent Ministrul Culturii
Restaurarea Bisericii Evanghelice din Câlnic: Un moment de mândrie pentru comunitate și patrimoniul național. La eveniment a fost prezent Ministrul Culturii Raluca Turcan, Ministrul Culturii, a marcat miercuri, 7 august 2024, finalizarea cu succes a restaurării Bisericii Evanghelice din Câlnic, participând la sfințirea acesteia, un eveniment de mare importanță pentru comunitatea locală și patrimoniul cultural […]