La a cincea încercare, Consiliul Judeţean Alba alocă în plus 2,5 milioane de lei pentru amenajarea Băilor Sărate Ocnişoara
La a cincea încercare, Consiliul Judeţean Alba alocă în plus 2,5 milioane de lei pentru amenajarea Băilor Sărate Ocnişoara
Săptămâna trecută, Consiliul Judeţean Alba a lansat în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) o nouă procedură, cea de-a cincea, de atribuire a contractului privind proiectarea şi execuția lucrărilor la obiectivul de investiții „Amenajare Băile Sărate Ocnișoara”. După ce anul trecut, la primele două proceduri, în aprilie şi iunie, valoarea a fost de 11,4 milioane de lei, iar la cele din august şi octombrie aceasta a fost majorată la peste 14,7 milioane de lei, acum, în acest an CJ Alba a crescut valoarea estimată a contractului la peste 17 milioane de lei.
Primele 4 proceduri de achiziţie publică au fost anulate, deoarece, cu o excepţie, când a fost depusă o ofertă care depășea valoarea estimată a achiziției, nu au existat ofertanţi.
CJ Alba speră ca de această dată, la o valoare mai mare cu aproape 2,5 milioane de lei decât la precedenta încercare, să existe firme interesate să ofere servicii de proiectare şi verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic şi a detaliilor de execuţie, inclusiv asistența tehnică, precum și execuția lucrărilor.
În cadrul unei şedinţe care a avut loc la începutul anului, consilierii judeţeni au adoptat o hotărâre prin care a fost aprobată actualizarea indicatorilor tehnico-economici aferenți obiectivului de investiții „Amenajare Băile Sărate Ocnișoara”.
Citește și: Un sat cu doar 14 locuitori din județul Alba va deveni stațiune termală. Consiliul Județean a preluat terenul pentru construcția unui ștrand cu apă sărată
“Din cauza situației economice actuale, a specificului mai deosebit al investiției și a faptului că amplasamentul lucrării este mai izolat și mai îndepărtat de depozitele de materiale de construcții care trebuie transportate până la Ocnișoara, considerăm că este necesară și justificată majorarea valorii totale a investiției”, se menţiona în documentaţia întocmită în ianuarie de către angajaţii CJ Alba. În urma actualizării de către proiectant a devizului general, a rezultat o valoare totală a investiției de 24.278.278,16 lei (inclusiv TVA), din care lucrări de construcții și montaj de 19.382.539,81 lei (inclusiv TVA).
Investiţia ar trebui realizată în 2 ani
CJ Alba dorește amenajarea în Ocnişoara a unor spații destinate activităților de agrement şi relaxare, pe un teren care reprezintă în proporție considerabilă un câmp de sare.
Se are în vedere şi amenajarea unei piaţete, unde ar urma să se pună în valoare fântâna existentă (murătoarea), care se dorește a fi păstrată în memoria cetățenilor care folosesc apa sărată și, totodată, oferă posibilitatea de a crea un spațiu expozițional din cristale de sare sculptate sau alte elemente complementare acestei teme. Va fi şi un restaurant.
Zona balneară, mai exact zona lacului de nămol sapropelic, va fi poziționată central amplasamentului şi va cuprinde un bazin cu nămol, două alveole de relaxare și o zonă de uscare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României