„Tradiția” proiectelor Erasmus+ continuă la Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș
„Tradiția” proiectelor Erasmus+ continuă la Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș
Instituție de elită a învățământului din județul Alba, Colegiul Național „Lucian Blaga” din Sebeș a început implementarea proiectelor cu finanțare europeană Erasmus+ în toamna anului 2017. De atunci și până în prezent, colegiul a finalizat implementarea cu succes a patru proiecte care au presupus schimburi de elevi, cursuri de formare pentru profesori și practică profesională a elevilor, cu o finanțare totală de 153.602 de euro.
Recunoașterea acestor activități a venit nu numai odată cu evaluarea implementării proiectelor de către Agenția Națională, ci și odată cu obținerea titulaturii de Scoală Europeană (23.05.2023), odată cu reconfirmarea titulaturii de” Colegiu Național” (cu câteva luni in urmă), odată cu feed back-ul celor 63 de elevi implicați direct în mobilități, al celor 16 profesori care au urmat cursuri de formare în instituții europene, al părinților și al profesorilor însoțitori.
Mereu la curent cu noutățile programului Erasmus+, colegiul din Sebeș a răspuns și unei ultime provocări, depunând candidatura pentru Acreditarea acordată școlilor cu experiență în implementarea proiectelor Erasmus+. Conceptul de Acreditarea presupune ca, în perioada 2022-2027, școlile care au obținut această titulatură să poată depune cereri simplificate de finanțare a unor activități în alte țări europene.
La începutul acestui an, ANPCDEFP, agenția care gestionează la nivel național fondurile Uniunii Europene alocate programului Erasmus+, a publicat lista instituțiilor de învățământ din țara noastră care au obținut Acreditarea în domeniul Educație școlară, pentru perioada 2023-2027. Printre aceste școli se află și Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș.
Pentru un prim interval al implementării Acreditarii, respectiv pentru anii școlari 2023-2024 si 2024-2025, școala noastră își propune să insiste asupra creșterii calității actului educațional, a implicării elevilor în propriul proces de învățare și a dimensiunii europene a școlii.
Astfel, au început sa prindă contur activitățile propuse pentru acest an școlar : constituirea echipei de proiect, găsirea partenerilor europeni, completarea listei de activități.
„La începutul lunii octombrie, ANPCDEFP a expediat colegiului nostru, aprobată, Cererea de finanțare a activităților prevăzute pentru acest an școlar și ulterior ne-a virat în cont 80% din cei 30,720.00 euro pe care îi avem alocați pentru implementare. Suntem în plin proces de selecție a elevilor care vor participa la o mobilitate la Bruxelles, având ca scop principal vizitarea Parlamentului European”, ne-au declarat directorul Colegiului Național „Lucian Blaga” Sebeș, prof. Mioara Bulbucan și responsabilul cu proiecte europene, prof. Cornelia Todor.
“Material realizat cu sprijinul financiar al Comisiei Europene. Conținutul prezentului material reprezintă responsabilitatea exclusivă a autorilor, iar Agenția Națională și Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care informația va fi folosită.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari