VIDEO| La doi ani de la deschidere, trafic restricționat la Alba Iulia Nord, pe autostrada A10 Sebeș-Turda
VIDEO| La doi ani de la deschidere, trafic restricționat la Alba Iulia Nord, pe autostrada A10 Sebeș-Turda
Pe o porțiune a autostrăzii A10 Sebeș – Turda traficul este iarăși restricționat, în urma unor noi degradări. Circulația rutieră este restricționată pe calea 1 între km 5+780 – km 16+800, în perioada 2-15 septembrie 2023.
Autostrada este deja la a treia surpare, la nici doi ani de la deschiderea circulației, însă lucrarea este în garanție, iar antreprenorul lucrează deja la noile fisuri.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/HQpUxKV2nh0/hqdefault.jpg)
Pentru a ajunge la Turda, circulația va fi deviată de la km 15+780 pe breteaua de ieșire 3 a nodului rutier Alba Iulia Nord, apoi se va continua în sensul giratoriu pe DN 1, urmând să se reintre pe autostradă pe breteaua de intrare 4 a nodului rutier Alba Iulia Nord, la km 16+800.
Reprezentanții DRDP Cluj au transmis un apel către șoferi de a circula cu prudență în zona lucrărilor și de a respecta semnalizarea rutieră.
În iulie ziarulunirea.ro făcea public faptul că tot la Alba Iulia Nord, între km 16 și 17, aproape de lotul 2, a apărut un plan de alunecare, imens, care încă nu afectează corpul autostrăzii. Au fost instalate înclinometre pentru monitorizarea deplasării versantului, iar soluția tehnică va fi stabilită în urma unei expertize.
Ziarulunirea.ro a avertizat că până nu se va face un sistem de drenuri și de scurgere a apei asemenea crăpături vor mai aparea în corpul autostrăzii.
Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, a declarat, în august, că în urma problemele apărute pe autostrada A10 Sebeş-Turda, o expertiză pe tot traseul, ar putea să fie necesară.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari