Pieton accidentat MORTAL pe autostrada A1, sensul Sibiu-Orăștie: A fost lovit de o autoutilitară, în timp ce se deplasa într-un loc nepermis
Un accident tragic a avut loc în noaptea de miercuri spre joi, pe Autostrada A1, la km 335 în județul Hunedoara, sensul de mers Sibiu – Orăștie, unde un pieton care se afla pe autostradă a fost lovit mortal de o autoutilitară. În urma acestui incident, circulația rutieră este afectată și se desfășoară alternativ până în jurul orei 01:00 în data de 17 august 2023.
Potrivit informațiilor preliminare, evenimentul a avut loc în timp ce pietonul se afla pe autostradă, într-un loc unde acest lucru nu este permis. Autoutilitara care circula pe sensul de mers Sibiu – Orăștie nu a putut evita impactul, iar consecințele au fost deosebit de grave, soldate cu decesul pietonului.
În mod îngrijorător, acesta este al doilea accident înregistrat în ultimele 24 de ore, în care un pieton care se deplasa pe autostradă a fost rănit mortal. Marți seara, în zona Simeria din județul Hunedoara, a avut loc un incident similar, în care un alt pieton a pierit în circumstanțe tragice.
Evenimentele de acest gen ne aduc aminte de importanța respectării regulilor de circulație și a normelor de siguranță în trafic. Autostrăzile sunt concepute pentru circulația vehiculelor cu viteze mari, iar pietonii nu au voie să se deplaseze pe aceste artere, din motive de siguranță.
În astfel de momente tragice, gândurile noastre se îndreaptă către familiile și prietenii celor implicați în accidente, într-un îndemn către toți participanții la trafic să fie responsabili și să respecte regulile pentru a preveni astfel de evenimente nefericite în viitor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari