Criminal aproape de libertate după 19 ani de închisoare. Cum a convins un judecător că „se poate reintegra în societate”
Criminal aproape de libertate după 19 ani de închisoare. Cum a convins un judecător că „se poate reintegra în societate”
Un bărbat care a stat la închisoare aproape 19 ani pentru fapta de omor deosebit de grav ar urma să fie liberat condiționat din Penitenciarul Aiud.
Ion Lungu a fost condamnat în 2005 la 25 de ani de închisoare, de instanțele de judecată din Sibiu, pentru omor deosebit de grav. Bărbatul și-a început executarea pedepsei în 3 noiembrie 2004 și ar urma să expire în 3 noiembrie 2029.
În ultimii ani, a fost închis la Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud, de unde, din 2022, a formulat cereri de eliberare condiționată. În 2022, a făcut trei cereri dar au fost respinse. Într-o motivare a instanței din 2022, medicul psiholog susținea că are un comportament ambivalent care nu denotă că acesta ar fi dat semne că și-ar fi îndreptat comportamentul.
La un an de la respingerea cererii, magistrații Judecătoriei Aiud au admis cererea bărbatului și au admis ca acesta să fie eliberat condiționat din Penitenciar. Din totalul de 9.131 de zile închisoare condamnatul a executat efectiv 6.839 de zile în penitenciar, i se consideră ca executate în baza legii nr. 169/2017 un număr de 492 de zile, iar ca urmare a muncii prestate i se consideră executate 607 zile, la data analizării în comisie fiind îndeplinit criteriul fracţiei minime prevăzute de lege. Deținutul a susținut că, pe perioada executării pedepsei, a muncit, a participat la cursuri de calificare și a urmat cursuri şcolare timp de 10 ani.
„Instanţa observă că pe parcursul perioadei de detenţie acesta a avut un comportament preponderent corespunzător, a fost recompensat de 38 de ori, a fost sancţionat disciplinar de 10 ori şi a câştigat urmare a muncii prestate un număr de 607 zile considerate ca executate. În ceea ce priveşte sancţiunile disciplinare care i-au fost aplicate de-a lungul executării pedepsei, instanţa constată că toate au fost ridicate prin recompensare. Mai mult, de la data precedentei amânări a liberării condiţionate, comportamentul petentului a fost ireproşabil – a fost recompensat de 3 ori, nu a fost sancţionat disciplinar şi a câştigat urmare a muncii prestate/programelor creditate un număr de 30 de zile considerate ca executate”, se precizează în hotărârea magistratului de la Aiud.
Procurorul nu a fost, însă, de acord cu cererea deținutului și cu soluția instanței pentru că „nu există convingerea că acesta s-a îndreptat şi că se poate reintegra în societate, raportat la criteriile generale a acestuia şi la comportamentul petentului pe perioada executării pedepsei”.
Hotărârea Judecătoriei Aiud, din 26 iulie 2023, a fost contestată de către procuror, decizia finală urmând să aparțină Tribunalului Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari