La Boltă Alba Iulia, eliminată din grupe la Campionatul Național de minifotbal
Echipa La Boltă Alba Iulia a fost singura reprezentantă a județului Alba la Campionatul Național de minifotbal de la Bistrița, competiție de anvergură care i-a avut la festivitatea de deschidere pe internaționalii Gabi Balint și Lucian Sânmărtean.
Formația din Cetatea Marii Uniri, susținută financiar de Cătălin Buzdea, a obținut dreptul să participe la acest nivel, care a reunit cele mai bune 32 de echipe de minifotbal din țară, în urma turneului ce a avut loc la Hunedoara (au mai participat Atletic Joga Bonito Alba Iulia și Viitorul Cîmpu Gobli Alba Iulia).
Dacă în urmă cu 7 ani, tot la Bistrița, La Boltă a cucerit Cupa României la minifotbal, primul trofeu din județ, în acest an echipa a fost eliminată din faza grupelor. Rezultatele înregistrate în grupa D au fost 0-2 cu Premier Iași, 1-5 cu Glissando Timișoara și 1-5 cu Reggio Liriada Brașov.
Lotul La Boltă Alba Iulia a fost compus, conform informațiilor de pe site-ul Federației Române de Minifotbal, din Raul Buligă, Călin Cristea, Marius Cristea, Marcel Domșa, Valentin Drăgan, Răzvan Fetița, Marcel Găldean, Marian Găldean, Nicolae Găldean, Ionuț Grozav, Claudiu Haiduc, Panfil Hîrceagă, Adrian Lăcătuș, Alexandru Lăcătuș, Mihai Lascu, Octavian Pojar, Andrei Trifa, Ioan-Adrian Voicu, parte dintre aceștia componenți ai divizionarelor terțe din județ (CSM Unirea Alba Iulia, Metalurgistul Cugir sau Industria Galda de Jos), dar și de la formații din Liga 4 (Voința Stremț, Inter Unirea, Performanța Ighiu, Viitorul Vama Seacă).
Săptămâna viitoare, dar la Sibiu, se dispută Cupa României la minifotbal, în perioada 7-9 iulie, turneu la care sunt înscrise 8 formații din Alba Iulia: All For Team Alba Iulia, MG Alba Iulia, Viitorul Cîmpu Goblii, Deas Sasu Construct Alba Iulia, BVB Alba Iulia, Atletic Joga Bonito Alba Iulia, Lin&Ema Alba Iulia, Dinamo Alba Iulia.
Foto: Federatia Romana de Minifotbal
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României