Peste 11 milioane de lei pentru modernizarea DJ 704A care face legătura între Pianu de Jos și DN7: Licitația, lansată în SEAP
Peste 11 milioane de lei pentru modernizarea DJ 704A care face legătura între Pianu de Jos și DN7: Licitația, lansată în SEAP
Consiliul Județean Alba a lansat recent în Sistemul Electronic de Achiziții Publice o licitație pentru execuția lucrărilor de construcții aferente obiectivului „Modernizare drum județean DJ 704 A, DN7 – Pianu de Jos.”
Valoarea totală estimată a contractului este de 11.035.123,62 lei, fără TVA.
Lucrările se vor execută pe DJ704A și vor cuprinde un sector de drum de 5.107 km între DN7 km 0+038 și localitatea Pianu de Jos până la km 5+145. Drumul existent are un sector de drum cu îmbrăcăminte asfaltica degradată de 290m, restul sectorului drumul este pietruit.
Pe întregul sector s-a propus o platforma de 8.00 m, din care parte carosabilă 6.00 m, acostamente 2×1.00m din care benzi de încadrare de 2×0.25m, consolidate cu aceași structura rutieră că pe partea carosabilă.
Structura rutieră proiectată tip suplă:
– 35 cm strat de fundație din balast
– 25 cm strat de baza din piatră spartă împănată;
– 6 cm strat de legătură din beton asfaltic
– 4 cm strat de îmbrăcăminte beton asfaltic
Tronsonul de drum județean DJ 704 A propus spre proiectare se desfășoară între localitatea Sebeș, intersecția cu DN7 de la km 0+000.00 și intersecția cu drumul județean DJ 705 B, la km 5+152.00. Lucrările de modernizare se vor realiza între limitele de proprietate, respectiv pe tronsonul cuprins între km 0+038.00 – 5+145.00, având lungimea totală de 5.107,00 m, conform documentației tehnice întocmite și pe baza ridicărilor topografice.
Îmbunătățirea condițiilor de circulație rutieră pe sectorul de drum județean DJ 704A km 0+000 – 5+152 între DN 7 și Pianu de Jos din județul Alba constă în realizarea unui sistem rutier care să asigure capacitatea portantă necesară pentru traficul rutier actual concomitent cu respectarea adîncimii de îngheț în complexul rutier, aplicarea îmbrăcăminții bituminoase dar și executarea lucrărilor de captare- evacuare a apelor de suprafață precum și înlocuirea podului existent peste mică vale traversată cu pod nou.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari