VIDEO| Expoziție stradală inedită cu portretele realizate de Georgeta Țălnar, la Centrul Cultural Augustin Bena din Alba Iulia: ”Nu duci cu tine decât ceea ce dăruiești”
VIDEO| Expoziție stradală inedită cu portretele realizate de Georgeta Țălnar, la Centrul Cultural Augustin Bena din Alba Iulia: ”Nu duci cu tine decât ceea ce dăruiești”
Cei care trec până la începutul lunii iunie prin fața Centrului de Cultură Augustin Bena, au ocazia să admire o expoziție cu operele realizate de regretata Georgeta Țălnar. Zeci de portrete sunt expuse pe stradă de-a lungul gardului instituției.
”Mulțumim Centrului de Cultură că a făcut posibilă această expoziție și acestă bucurie pentru familia noastră și ne bucurăm că valoarea mamei noastre a rămas și post-mortem. Sunt convinsă că toată familia noastră și cei care au cunoscut-o pe mama, poartă o mare mare bucurie și o onoare pentru că și după atâția ani, după 6 ani mai exact, de la trecerea în neființă a mamei, aceste lucrări au rămas aici să îi certifice valoarea ca artist și ca om extraordinar.
Expoziția se defășoară sub egida și sub moto-ul pe care mama obișnuia să îl transmită ”nu duci cu tine decât ceea ce dăruiești”. Mama a lăsat multă artă și îi mulțumim pentru asta și pentru bucuria pe care ne-a adus-o și de dincolo de nori”, a transmis Sendy Țălnar.
Geta Țălnar a încetat din viață în urmă cu 6 ani, la vârsta de 56 de ani, în urma unei boli necruțătoare. Soția fostului dinamovist Cornel Țălnar era pasionată de pictură (portret) și practica sportul. Geta Țălnar a desenat foarte mult omul.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/jUCmHuuHVbE/hqdefault.jpg)
Pasiunea ei era însă portretul. Studia oamenii, mâinile oamenilor, expresia feței lor, dar, în egală măsură surprindea și căldura din ochii bătrânilor și mâinile lor tăcute. Lucrările ei exprimă trăirile profunde pe care le-a avut și starea de spirit în care se afla. Se inspira foarte mult din realitate, din ce simțea, din trăirile din timpul zilei, din oamenii cu care interacționa.
Multe desene realizate în 2016 simbolizau o femeie care stă în anumite poziții, cu o trăire interioară intensă, probabil durere, și de fiecare dată deasupra ei apărea o mână salvatoare care o proteja, o liniștea, care îi transmitea, cumva, că va fi bine. Se inspira din viața de zi cu zi sau din vise.
Tablourile artistei sunt lucrate în acuarelă, ulei, cărbune, creion, a făcut schițe cu pixul și cea mai inovatoare posibilitate de desen, în cafea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
48 de ani de la primul 10 olimpic al gimnasticii. 18 iulie 1976, ziua în care Nadia Comăneci a intrat in istorie
48 de ani de la primul 10 olimpic al gimnasticii. 18 iulie 1976, ziua în care Nadia Comăneci a intrat in istorie Pe 18 iulie 1976, în urmă cu 47 de ani, Nadia Comăneci intra în istoria sportului mondial şi devenea regina gimnasticii, obţinând primul 10 şi surprinzând o lume întreagă, dar şi tabela de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești