Albaiulianca Miriam Bulgaru, eliminată din calificările turneului de la Roland Garros

Tenismena Miriam Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia) a fost eliminată în turul 2 al calificărilor de la Openul Franței. În al doilea meci susținut pe zgura de la Roland Garros, albaiulianca a fost învinsă de  favorita 26, Kayla Day (23 ani, SUA, 138 WTA), scor 4-6, 1-6, partidă ce a durat o oră și 40 de minute. Iarăși o confruntare în premieră pentru sportiva din Cetatea Marii Uniri, care a pus probleme în finalul setului inaugural

În primul set, Miriam a condus o singură dată (1-0), debutând cu un break, însă nu a reușit să-și câștige serviciul. Tenismena din USA a replicat cu un „rebreak”, s-a distanțat la 3-1, iar apoi scorul a devenit 3-3. Sarabanda pierderii propriului serviciu a continuat de ambele părți, Karla Day a realizat până la final 4 „break”-uri, Bulgaru și-a trecut în cont alte 3, momentul cheie fiind la 4-5, când Miriam a cedat game-ul, iarăși, pe propriul serviciu, după ce a salvat prima minge de set a adversarei și a avut în două rânduri avantaj și șansa de a face 5-5!

Setul secund a debutat iar cu un break al româncei, care însă nu s-a mai regăsit și a pierdut următoarele 6 game-uri (în 3 dintre acestea cedându-și serviciul).

Oponenta din turul următor va fi Elina Avanesyan (20 de ani, Rusia, nr. 15 pe tabloul calificărilor, 134 WTA), care a învins-o pe Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda, 31 de ani, 207 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-3, iar câștigătarea va intra pe tabloul principal.

Miriam a obținut victoria în primul tur al calificărilor puternicului turneu de tenis de la Roland Garros, fază a competiției în care a ajuns în premieră. Sportiva din Alba Iulia a învins-o în trei seturi pe Ekaterina Makarova (Rusia).

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]