Volei Alba Blaj a câștigat în stil de campioană primul episod al semifinalei Cupei CEV, o confruntare „100 la sută românească”, de lângă Turnul Chindiei cu marea rivală CSM Târgoviște și a făcut un pas hotărât spre calificarea în finala celei de-a doua întreceri continentale. A fost 3-0 (25-15, 25-18, 25-23) pentru deținătoarea titlului, formație care a controlat cu autoritate confruntarea marilor orgolii.

Campioana României a etalat o evoluție strălucitoare, în fața unei asistențe de peste 2000 de spectatori. Echipa din „Mica Romă”, datoare după ultimele două jocuri, a reușit cel mai bun joc al anului, blocajul fiind principala armă a vizitatoarelor. Returul se va disputa săptămâna viitoare, joi, 23 martie, la ora 19.00, la Tg. Mureș, iar pentru calificarea în ultimul act ardelencele au nevoie să ia două seturi.

*Russu, MVP-ul disputei

Partida a durat 83 de minute, iar cele mai multe puncte le-au strâns Victoriia Rusu – 18, desemnată MVP-ul întâlnirii, iar de la gazde Ana Bjelica – 15. Blajul a avut atitudine și concentrare, diferența făcându-se la blocaje (11-4, cele mai multe Jovana Kocić – 5) și ași (6-2).

Primul set a fost copios de Volei Alba Blaj, care a condus la diferențe substanțiale: 19-11 și 21-12. Și în al doilea parțial Blajul a început bine, distanțându-se la 10-6. Dâmbovițencele s-au apropiat periculos, la un punct, în câteva rânduri, dar Blajul a rezistat și a ajuns la 16-13 și 23-16. Al treilea set s-a dovedit cel mai echilibrat, Târgoviște reușind să egaleze la „19” și să treacă în avantaj 20-19. Confruntarea a căpătat accente dramatice, dar și spectaculoase, cu un punct realizat de libero-ul Andreea Ispas (decis la consultarea video), 21-22, un moment cheie!

Cele două combatante, în fapte primele două clasate la finele sezonului regular al Diviziei A1, s-au luptat în ultimii ani pentru supremația internă în diverse competiții (campionat, Cupa României, Supercupa României), acesta fiind însă primul duel european.

În cealaltă semifinală, dintre Savino del Bene Scandicci (Italia) și Thy Istanbul (Turcia), gazdele s-au impus cu 3-0 (27-25, 25-12, 25-18), la Florența.

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 6 puncte, Slađana Mirković – 4, Raisa Ioan – 4, Victoriia Russu – 18, Bojana Milenković – 4, Jovana Kocić – 14, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Andreea Ispas (l), Andrea Kossanyiová, ; Georgiana Faleș, Iarina Axinte, Dajana Bošković, Jovana Cirković, Kaitlyn Hord. Antrenor Stevan Ljubičić.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]